Od redakcji 155(206), czyli Zmiana warty w zarządzie PKT.

W obecnej edycji publikujemy aż sześć recenzji. Artur Grabowski obejrzał w krakowskiej Proximie na Kazimierzu spektakl Piotra Siekluckiego Królowa. Jego bohaterem jest wokalista brytyjskiego zespołu Queen, Freddie Mercury, ukazany w hagiograficznej biografii w stylu camp jako prekursor kultury gejowskiej i męczennik powszechnej homofobii.

Magdalena Mikrut-Majeranek w Teatrze Śląskim w Katowicach widziała przygotowaną przez Roberta Talarczyka adaptację ostatniej powieści Olgi Tokarczuk Empuzjon. Ta parafraza i parodia Czarodziejskiej góry Thomasa Manna, z wprowadzoną przez reżysera do spektaklu postacią Hansa Castorpa i nawiązaniami ,nie tylko muzycznymi, do filmowych horrorów, rozgrywa się w dolnośląskim uzdrowisku dla gruźlików nazywającym się od wojny Sokołowsko i ukazuje nieuchronny zmierzch patriarchatu.

Karol Rawski był w Teatrze Narodowym w Warszawie na Komediancie Thomasa Bernharda wystawionym z okazji pięćdziesięciolecia debiutu scenicznego Jerzego Radziwiłowicza z nim w roli Bruscona, kabotyna i megalomana, a w istocie pozbawionego talentu prowincjonalnego aktora i tyrana stosującego przemoc wobec współpracowników ze swojego zespołu.

Edward Jakiel wybrał się do Sopotu, aby na kameralnej scenie Teatru Wybrzeże zobaczyć zrealizowaną przez Jarosława Tumidajskiego adaptację powieści Tadeusza Konwickiego Kronika wypadków miłosnych rozgrywającą się na Wileńszczyźnie tuż przed wybuchem wojny we wrześniu 1939.

Marzena Kuraś w warszawskiej Lalce obejrzała, reżyserowane przez Anetę Jucejko-Pałęcką, a powstające pod okiem Jarosława Kiliana, kolejne inscenizacje klechd sezamowych, czyli orientalnych baśni Bolesława Leśmiana, tym razem Rybaka i Geniusza.

W końcu, w ramach nadrabiania zaległości, Adam Domalewski omówił realizację Woyzecka Georga Büchnera w Teatrze Nowym w Poznaniu – uwspółcześnioną, rzecz jasna, oraz utrzymaną w konwencjach amerykańskiego kryminału i musicalu. Tytułowy protagonista jest w niej weteranem z Afganistanu.

Publikujemy ponadto felieton Jarosława Komorowskiego oparty tym razem na wypisach z Dykcjonarza Teatralnego wydanego w 1809 przez dwóch warszawskich aktorów, dramatopisarzy i tłumaczy z Teatru Narodowego: Ludwika Adama Dmuszewskiego i Alojzego Fortunata Żółkowskiego.

16 maja 2023 doszło do planowanych od dłuższego czasu zmian w Zarządzie naszego wydawcy, czyli Polskiej Kompanii Teatralnej. W związku z przejęciem obowiązków dyrektora Teatru Klasyki Polskiej niemożliwych do pogodzenia z kierowaniem stowarzyszeniem prowadzącym różnoraką działalność, w tym wydawanie czasopisma internetowego oceniającego spektakle, z funkcji prezesa i członka Zarządu zrezygnował Jarosław Gajewski. Wraz z nim z Zarządu odeszli Patryk Kencki i Beata Rusinowska. Wszyscy troje zrezygnowali też z członkostwa w PKT.

Nowym wiceprezesem w Zarządzie Polskiej Kompanii Teatralnej został scenograf Marek Chowaniec, do Zarządu wprowadzony został też dramatopisarz i socjolog Marek Kochan. Owe zmiany personalne raczej nie będą mieć wpływu na formułę i charakter „Teatrologii”, chociaż być może staną się okazją do zrewidowania działalności PKT.

rw.