„CZTERY BALLADY ADAMA” W TEATRZE KROPKA THEATRE 30 i 31 VII 2022

Podążając myślą Adama Mickiewicza, który pisał w wykładzie XVI o działaniu poezji w Dziadach – „przeznaczeniem tej sztuki jest pobudzać, a raczej, jeśli wolno tak się wyrazić, zniewalać do działania duchy opieszale”, Romantyczność, Rybka, Świtezianka i Lilie, opowiedziane zostały kompleksowo w osobnych odsłonach.

Mickiewiczowski kunszt tworzenia grozy i niepokoju związanego ze zbrodnią, która już się dokonała lub ma się dokonać, pomimo 200 lat od napisania wywiera ciągle mocny efekt na współczesnych czytelnikach.

Kluczem do inscenizacji jest zmiana kierunku centralizacji postaci, to męskie zjawy – lub jeżeli żywi to na progu nadchodzącej śmierci – stają się głównym elementem kompozycji w wykonaniu artysty tańca współczesnego, Pawła Urbanowicza.

fot. Michał Krzyżanowski, Muzeum Romantyzmu

Projekt realizowany jest w dwóch odsłonach, pierwsza miała miejsce w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze, gdzie obok artysty tańca role kobiet wypełniła reżyserka projektu, Jolanta Juszkiewicz.

Druga odsłona odbędzie się w Warszawie z poszerzonym udziałem artystów. Następujące po sobie dźwięki, głosy i ciała Kamili Kamińskiej, Michaliny Chłodzińskiej i Cezarego Zygmunta Molendy będą się mieszać, warczeć w ciągłym rytmie, by nieść potężny tekst i zabarwiać go czarnym uwodzeniem przypominającym symfonię futurystyczną. Narracja niemal hipnotyczna.

Ballady w czasach Adama Mickiewicza były szokującym i niełatwym dla czytelnika zjawiskiem. Jolanta Juszkiewicz w świadomy sposób oferuje niekonwencjonalną interpretację, rozsadza konwencjonalne formy i oczekiwania wyrazu, słowa nasycając treściwą porcją plastyki ciała.

Uderzona, upojona, zamknięta w świecie iluzji publiczność odkrywa treść mistrza romantyzmu, ale i formę teatru zaangażowanego przenikniętego przekazem metafizyki i symboli.

Warszawa, Piwnica Marysieńki – tyły kościołka na górce

ul. Gdańska 6 / wejście od ul. Dembińskiego

30 oraz 31. 07. 2022 godz 19.00

Wstęp wolny

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Teatr Kropka Theatre:

https://kropkatheatre.wixsite.com/website-2