RUSZA KOLEJNA EDYCJA FESTIWALU CIAŁO/UMYSŁ 6-8 X 2023

22. Ciało/Umysł – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu odbędzie się w tym roku w dniach 6-8 października w STUDIO teatrgaleria. W programie dwa hity prezentowane po raz pierwszy w Polsce: BISONTE Marco da Silva Ferreiry z Portugalii i GRACES Silvii Gribaudi z Włoch oraz premiera niemiecko-polskiego duetu: Martin Clausen i Rafał Dziemidok. Ponadto spektakle młodych polskich twórców – PAN ZARAZ Wiolety Fiuk i Patryka Gackiego z Dzikistyl Company, MISSPIECE Dominiki Wiak i TENS Marty Wołowiec, a także wydarzenia towarzyszące – panel, warsztaty, instalacja. Bilety do nabycia na www.kicket.com oraz w STUDIO teatrgaleria.

Świat potrzebuje utulenia mówi Edyta Kozak, dyrektorka artystyczna Festiwalu Ciało/UmysłW jaki sposób poprzez taniec możemy rozwinąć głębszą kulturę słuchania i zwiększyć naszą uważność wobec siebie i siebie nawzajem? Jak opierając się na doświadczeniu osobistym, odnaleźć charakter ponadmiędzynarodowy, ludzki? Na tegoroczną edycję zaprosiliśmy artystów, którzy zamiast komentować zdegradowany status świata, zapraszają do swojego, czasem ukrytego, cichszego, niejednoznacznego, wolno wyłaniającego się nowego świata. Nie ma w nim nierozerwalnego związku odwagi i strachu, brak też dramaturgii konfliktu, tak popularnej w teatrze. Jest za to miejsce na rzeczywistość i akceptację, świadomą grę ze strukturami kultury i wyzwalanie się z jej więzów. Jest też szukanie ochrony we wspólnocie i w sobie samych.

SPOT FESTIWALOWY

  • SPEKTAKLE
    06.10.2023, g. 18.00

BESTSELLER

CLAUSEN/DZIEMIDOK (Niemcy/Polska)
premiera

Tytuł premiery Rafała Dziemidoka i Martina Clausena „Bestseller” nawiązuje do ekonomicznego wymiaru dziedzictwa. Punktem wyjścia w pracy choreografa jest książka pt. „O głównych formach komizmu” niedawno zmarłego ojca Rafała Dziemidoka, profesora filozofii Bohdana Dziemidoka. Na ile otrzymany po przodkach spadek zyskuje wymiar materialny? W jaki sposób jest on w stanie wzbogacić taneczną praktykę? Czy spuścizna może okazać się w równym stopniu dobrodziejstwem, co cieniem determinującym artystyczną autobiografię? Projekt dotyka także tematów dzieła w funkcji towaru i rozrywki na rynku sztuki, relacji tancerz – publiczność, empatii i doświadczenia wspólnoty w przeżyciu estetycznym.

● Czas trwania: 50 minut

● Po spektaklu spotkanie z artystami | g. 19:00 | prowadzenie: Anna Sańczuk | język spotkania: angielski | brak tłumaczenia na j. polski | rejestracja spotkania dostępna na e-Scenie od 9.10.2023

06.10.2023, g. 20.00 + 07.10, g. 20.30

BISONTE

Marco Da Silva Ferreira (Portugalia)
premiera polska

Histeria i melancholijna fiesta korowodu osobliwości Marco da Silva Ferreira! Ze spokoju rodzi się rewolucja, gwałtowność uwalnia pieszczotę. W „Bisonte” granice płci zostają zatarte. Kultura plemienna miesza się z klubową, a taniec współczesny, przeplata się z folk, towarzyskim i hip-hop. W różnorodności jest miejsce dla trudnej, to znów dla pięknej i czułej egzystencji. W ekstatycznym tańcu, postaci są jak emocjonalne cyborgi, niezdolne do zwykłego istnienia. Płaczemy, boimy się, kochamy i pragniemy. Próbujemy sprostać powinnościom chronieni przez bezpieczne pancerze, uwięzieni w pudełkach, które nas określają. Czy jesteśmy gotowi odsłonić intymność i zerwać heteronormatywny gorset? Jak demonstrujemy tożsamość, skoro tak niewiele o sobie wiemy? – pyta portugalski choreograf, który podbija serca widzów na świecie. Bizon (Bisonte) to zwierzę mocy i obfitości, które integruje umysł i serce, a wysiłek z tym, co duchowe i intuicyjne.

● Spektakl zawiera sceny nagości – dla widzów: 12+

● Czas trwania: 60 minut

● rejestracja spotkania z artystą, która odbędzie się bez udziału publiczności, dostępna na e-Scenie od 10.10.2023


07.10.2023, g. 18.00

SPEKTAKL ŁĄCZONY

pierwsza część wieczoru

MISSPIECE

Dominika Wiak (Polska)

premiera warszawska

Kogo nie słychać? Jak pisze Rebecca Solnit w „Matce wszystkich pytań” historia milczenia jest kluczem do historii kobiet. „Misspiece” to solowy performans Dominiki Wiak, tancerki, performerki i choreografki młodego pokolenia. Otwiera ona proces poszukiwania własnego głosu i miejsca w świecie zdefiniowanych ról społecznych, binarnych podziałów, tworzonych przez mężczyzn „masterpieces”. Podejmuje śmiałą próbę rozszczelnienia obowiązującego kanonu i odnalezienia w nim herstorii. Artystka odkrywa emancypacyjny potencjał w muzyce house, która staje się przestrzenią manifestacji kobiecego głosu oraz ciała będącego w ciągłym ruchu, tworzącego i przetwarzającego. W „Misspiece” ciało jest schronem uciszanego głosu i źródłem jego wydobycia.

● Czas trwania 40 min.

druga część wieczoru

TENS

Marta Wołowiec (Polska)

W spektaklu „Tens” Marta Wołowiec eksploruje temat ciała jako generatora, przekaźnika i odbiornika energii. Artystka poszukuje organiczności przepływu odczuć fizycznych i wibracji. Interesuje ją podążanie za głosem intuicji, zestrojenie ciała i umysłu. W minimalistycznej kompozycji, do której Wojciech Kiwer tworzy muzykę na żywo, Wołowiec daje czas widzom na zharmonizowanie ich ciał z ciałem performerki. W autorskich pracach młoda artystka koncentruje się wokół energii i ruchu progresywno-transowego. „Tens” (z ang. metoda przezskórnej i elektrycznej stymulacji nerwów, stosowana w terapii przeciwbólowej) w tytule spektaklu sygnalizuje napięcie i uważność, a także siłę, którą można odnaleźć w głębokim wdechu i wydechu, stając mocno na nogach.

● W spektaklu pojawia się efekt stroboskopu.

● Czas trwania: 30 min.

+
● Po obu spektaklach spotkanie z artystkami | g. 19.40 | prowadzenie: Anna Sańczuk | język spotkania: polski | brak tłumaczenia na j. angielski | dostępne tłumaczenie na polski język migowy | | rejestracja spotkania dostępna na e-Scenie od 11.10.2023

08.10.2023, g. 17.00

PAN ZARAZ

DzikiStyl Company (Polska)
premiera warszawska

Wioleta Fiuk i Patryk Dariusz Gacki od lat tworzą autorski teatr tańca DzikiStyl Company, który w Polsce zasłynął oryginalnością stworzonej przez nich techniki, otwierającej kody tańca współczesnego na nowy rodzaj eksploracji. Fiuk i Gacki są autorami ruchu scenicznego do spektakli dramatycznych i muzycznych w całej Polsce. Szerokiej publiczności znani są jako zwycięzcy tanecznych programów telewizyjnych You Can Dance i Got to Dance. Punktem wyjścia dla spektaklu Pan Zaraz jest postać Kalibana – antybohatera szekspirowskiej Burzy. Autorzy spektaklu wchodzą w dialog zarówno z dramatem, jak i z innymi tekstami kultury, by dokonać oryginalnej charakterystyki współczesnego „kalibaństwa”.

● Dla widzów: 12+

● Czas trwania: 45 minut

● Po spektaklu spotkanie z artystami | g. 18:00 | prowadzenie: Anna Sańczuk | język spotkania: polski | brak tłumaczenia | rejestracja spotkania dostępna na e-Scenie od 12.10.2023

08.10.2023, g. 19.00

GRACES

Silvia Gribaudi (Włochy)
premiera polska

W autoironicznym kwartecie włoska prorokini wyzwolonego ciała z humorem i z poezją kwestionuje zastałe, stereotypowe kanony piękna. „Graces” to spektakl zainspirowany rzeźbą „Trzy Gracje” Antonio Canovy przedstawiającą córki Zeusa: Aglaję, Eufrozynę i Talię, czyli wdzięk, piękno i radość. W przedstawieniu zastępują je trzej tancerze-adonisi oraz ona, Silvia Gribaudi, która podnosi niedoskonałość do rangi sztuki w komicznym stylu. W białej, pustej przestrzeni spotykają się mężczyźni i kobieta wolni od przesądów i uprzedzeń. Wykraczają poza społeczne i kulturowe klisze, płynnie zamieniają się rolami. Lekko, z dystansem, z głęboko empatycznym podejściem zapraszają do zabawy publiczność. „Graces”, wielokrotnie nagradzany, został uznany przez włoski magazyn „Danza&Danza” za najlepszy spektakl roku 2019.

● Czas trwania: 60 minut

● Po spektaklu spotkanie z artystami | prowadzenie: Aga Kozak | g. 20:00 | język spotkania: angielski | brak tłumaczenia na j. polski | dostępne tłumaczenie na polski język migowy | rejestracja spotkania dostępna na e-Scenie od 13.10.2023

  • WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Instalacja dźwiękowa: Porozmawiajmy o trosce | 200 pytań.
Rubiane Maia (BR/UK)

6-8.10.2023, godz. 10:00-22:00
Instalacja dźwiękowa dostępna w językach: angielski, portugalski, polski
Wstęp wolny

Brazylijska artystka, Rubiane Maia, zaprasza do refleksji nad pojęciem troski. O czym myślimy, kiedy mówimy o trosce? Mimo, że liczne jej obrazy wypełniają naszą wyobraźnię, a jej doświadczanie obejmuje wiele sytuacji z naszego życia od narodzin do śmierci, pojęcie to pozostaje obszerne i ambiwalentne tak na poziomie indywidualnym, jak i zbiorowym. Po pandemii trudno mówić o trosce bez uwzględnienia wpływu współczesnego trybu życia na zdrowie psychiczne społeczeństwa, jego kondycji i procesu zdrowienia. Jak w przypadku każdego pytania jego podstawową funkcją jest prowokowanie reakcji słownej, myśli, ruchu, echa. Dlatego nie chodzi tylko o poszukiwanie i znajdowanie odpowiedzi, lecz o poszerzanie zdolności zadawania coraz to większej liczby pytań. „200 pytań o troskę” powstało jako tekst, następnie przybrało formę warsztatu, teraz z kolei stanie się dźwiękową instalacją. 200 pytań żyje, zmienia kształty, zaprasza do interakcji, porusza. Lista pytań staje się coraz dłuższa.

Warsztat: Jak tańczyć? Warsztat dobrej kultury pracy w tańcu.

6.10.2023 / 10:00-14:30

Prowadzenie: Kasia Wolińska (PL/DE)
Język warsztatu: polski | brak tłumaczenia
Wstęp wolny, obowiązują zapisy 👉 ZAPISZ SIĘ

Punktem wyjścia dla warsztatu będzie praca berlińskiej Grupy Roboczej zainicjowanej przez Kasię Wolińską i Mateusza Szymanówkę. Dwuletni cykl spotkań i rozmów zaowocował wydaniem w grudniu 2022 publikacji “How to (Make) Dance in Berlin – A Toolbox for a Better Work Culture in the Independent Dance Scene”.

Motyw przewodni warsztatu to relacja jednostki z wykonywaną pracą i związanymi z nią doświadczeniami pracownika. Wolińska zainicjuje wymianę doświadczeń, pracę w grupach i krytyczną dyskusję o tym, co składa się na kulturę pracy i co zdaniem uczestników wymaga poprawy, zmiany i artykulacji. Pomocą będą zestawy pytań, strategie i metody wypracowane przez Grupę Roboczą. Dalekosiężnym celem warsztatu jest zapoczątkowanie procesu transformacji kultury pracy na scenach tańca w Polsce, zarówno na poziomie lokalnym, jak i narodowym. Warsztat otwarty dla osób pracujących w tańcu: tancerek, choreografek, dramaturżek, producentek, organizatorek, edukatorek, itp. zainteresowanych tematem kultury pracy, jej krytyczną analizą oraz poprawą warunków pracy, zmianą perspektywy środowiska tańca.

Projekt współfinansowany przez British Council

Warsztat: Cykl menstruacyjny w procesie kreacji.
6.10.2023 / 15:00 – 17:00
Prowadzenie: Amy Draper (UK)
Język warsztatu: angielski | brak tłumaczenia
Wstęp wolny, obowiązują zapisy 👉 ZAPISZ SIĘ

Jakie korzyści uczestnikom i ich otoczeniu może przynieść proces kreacji, który uwzględnia cykl menstruacyjny? Podczas warsztatu Amy Draper będzie demaskować obawy i tabu, jakie towarzyszą rozmowie o cyklu przeniesionej do miejsca pracy. Omówi „wewnętrzne pory roku” (zarys miesięcznych energii), dostarczając w ten sposób uczestnikom narzędzi do rozmowy, wzmacniając ich pewność siebie i zaciekawienie tematem. Proces kreacji może stać się praktyką dobrego samopoczucia, poszerzać świadomość poprawiać poczucie bezpieczeństwa, produktywność i koncentrację, pogłębiać uważność na siebie i innych w środowisku pracy. Warsztat skierowany do każdego, kto pracuje twórczo jako lider zespołu czy indywidualny artysta. Odpowiedni dla uczestników w każdym wieku i płci, osób miesiączkujących i nie miesiączkujących.


Panel dyskusyjny: Well-being. Well-art. Well-dance.
7.10.2023 / 12:00-14:00 + 15:00-17:00
Międzynarodowy panel dyskusyjny w języku angielskim | brak tłumaczenia
Wstęp wolny 👉 ZAREJESTRUJ SIĘ

Artysta, często uznawany za postać pełną kontrastów, budzi skrajne emocje jako człowiek i jako twórca. O artystach tańca wiemy mniej, ciszej. Jednak nie są oni wolni od stereotypów określających prawdziwego artystę jako szalonego, cierpiącego, pełnego namiętności, wzniosłych uczuć, melancholii. To uczucia/atrybuty, które cieszą się społecznym uznaniem, są interpretowane jako oznaka wielkiego geniuszu. O ile dobrostan widza znajduje swoje miejsce w dyskursie artystycznym czy społecznym, istnienie, a przede wszystkim tworzenie dobrostanu artysty tańca, jego warunków i kultury pracy próbowało się do tej pory przemilczeć. W dobie odkrywania, ujawniania sytuacji represyjnych rozpoczynamy rozmowę o zdrowiu psychicznym tych, którzy taniec tworzą. Kiedy praca twórcza staje się radością i dobrodziejstwem, a kiedy przekleństwem i cierpieniem? Jakie czynniki tłumią spontaniczność myślenia i są represyjne względem twórczości? Jak konstruktywnie, skutecznie i twórczo radzić sobie z nową rzeczywistością?

Nad tymi pytaniami zastanowimy się wspólnie z naszymi gośćmi z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Finlandii i Polski – praktykami i teoretykami. Uczestniczą oni w zmianach zachodzących w systemach edukacyjnych, tworzą programy uwzględniające psychofizyczny dobrostan tancerza oraz warunki jego pracy, wspierają zdrowie artystów, są świadomi ich potrzeb i niedoborów. Paneliści i panelistki podzielą się swoimi doświadczeniami z różnych perspektyw: twórców i twórczyń, pedagogów i pedagożek, edukatorów i edukatorek, historyków i historyczek tańca. W panelu udział biorą – dra Emilia Cholewicka – moderatorka (PL), Amy Draper (UK), Rafał Dziemidok (PL/DE), Małgorzata Dzierżon – moderatorka (PL/UK), Jagoda Ignaczak (PL), Erin Sanchez (UK), Marta Wołowiec (PL), dr Paulina Wycichowska (PL), Simo Vassinen (FI/DE).

Kuratorki panelu – Emilia Cholewicka, Edyta Kozak, Aleksandra Rembowska.
Partner Warszawskie Obserwatorium Kultury
Projekt wspołfinansowany przez British Council

  • eScena (na profilach FB i YT C/U)

09.10 Aftertalk: CLAUSEN/DZIEMIDOK | Prowadzenie: Anna Sańczuk

10.10 Aftertalk: DA SILVA FERREIRA | Prowadzenie: Wojtek Ziemilski

11.10 Aftertalk: WIAK/WOŁOWIEC | Prowadzenie: Anna Sańczuk

12.10 Aftertalk: DZIKISTYL COMPANY |Prowadzenie: Anna Sańczuk

13.10 Aftertalk: GRIBAUDI | Prowadzenie: Aga Kozak

  • BILETY

Ceny biletów na Dużej Scenie STUDIO teatrgaletria – 100/80 zł
Ceny biletów na Małej Scenie STUDIO teatrgaletria – 50/40 zł


Bilety do nabycia w STUDIO teatrgaleria

+ online: teatrstudio.plkicket.pl + cialoumysl.pl

***

22. Ciało/Umysł

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Tańca i Performansu

6-8 października 2023, Warszawa, STUDIO teatrgaleria

Dyrektor artystyczna: Edyta Kozak

Dyrektor zarządzająca: Anna Szaniawska

Organizator: Fundacja Ciało/Umysł

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawę
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Partnerzy: STUDIO teatrgaleria, British Council

Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Chilli Zet, taniecPOLSKA.pl, Gazeta Teatralna „Didaskalia”, e-Teatr, Miesięcznik „Teatr”, Strona Tańca, Magazyn „Taniec”, Teatrologia.Info

www.cialoumysl.pl

Ciało/Umysł to jeden z najstarszych festiwali tańca w Polsce, miejsce wielu ważnych wydarzeń, odkryć, międzynarodowej współpracy. Konsekwentnie promuje niezależną światową sztukę tańca ze szczególnym nastawieniem na dialog międzykulturowy, wspieranie empatii, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Jego powstanie w 1995 roku wiązało się z potrzebą prezentacji prac pierwszej generacji choreografów tańca współczesnego w Polsce po 1989 roku. Dziś festiwal jest imprezą cykliczną, która wypracowała sobie rozpoznawalną na świecie markę jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych tematyce tańca współczesnego w Polsce. 

Przez pryzmat europejskiego kraju C/U poszukuje odpowiedzi na istotne pytania natury moralnej i etycznej dzisiejszego świata. Zwraca uwagę na stereotypy tworzone i podtrzymywane przez media, dotyczące wizerunku ciała, pozycji społecznych i wieku. Sięga do prawdziwych ludzkich potrzeb, także w kontekście poszukiwań tożsamości – osobistej, artystycznej, społecznej, kulturowej. Przypomina historię tańca, z której czerpie i odkodowuje ją na nowo, a także na nowo interpretuje polską i światową klasykę taneczną. 

Ważnym i charakterystycznym elementem programowym jest czerpanie z potencjału i talentu mieszkańców stolicy, angażowanie do wspólnego działania profesjonalistów i amatorów tańca.