Od redakcji 126(179), czyli jesienna wielość teatralnych form.

Ostatnie październikowe wydanie Teatrologii przynosi pięć recenzji: z Poznania, Bydgoszczy, Chorzowa i dwie z Wrocławia oraz krótką relację z 21. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł, odbywającego się od 10 do 15 października w Warszawie, którego byliśmy patronem medialnym.

Adaptacja ukraińskiej powieści, autorski spektakl białoruskiego dramaturga, pantomima zainspirowana romantycznymi wierszami, performance, czarna komedia na podstawie filmowego scenariusza czy wreszcie „historia mówiona” w formie dokumentu scenicznego to dzisiejsze propozycje.

Premierę Teatru Polskiego w Poznaniu, poświęconą Ukrainie – Mezopotamię Serhija Żadana w reżyserii i adaptacji Wiktora Bagińskiego – recenzuje Adam Domalewski, dochodząc do konstatacji, że stereotypowe ujęcie problematyki zaproponowane przez twórców jest wręcz szkodliwe, nie tylko w obliczu toczącej się na Ukrainie wojny.

Autorski spektakl F***ing in Bruxelles o samotności sadomasochistycznego nielegalnego emigranta – białoruskiego dramaturga i reżysera Mikity Iłinczyka, przygotowany podczas rezydencji artystycznej w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, omawia Wojciech Jerzy Kieler, zwracając wagę na umiejętność budowania przez autora napięcia dramaturgicznego i wielowarstwowych postaci, a w pracy reżyserskiej na „estetykę szlachetnego umiaru”.

Ten rok poświęcony jest dwustuleciu wydania Ballad i romansów i wiele scen sięga po ten przełomowy tom Adama Mickiewicza. Kamil Bujny opisuje dla nas dwie sceniczne realizacje, które odbyły się ostatnio we Wrocławiu: bardzo udany spektakl we Wrocławskim Teatrze Pantomimy w reżyserii Zdenki Pszczołowskiej, Błażeja Peszka i Piotra Soroki oraz przedstawienie dokumentalne Bliskie ballady i dalekie romanse Anny Wieczorek, Marty Wiśniewskiej i Jakuba Tabisza w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego, w którym romantyczne wiersze są interpretowane raczej poprzez współczesny świat z jego problemami.

Z kolei Harold i Maude Colina Higginsa w reżyserii Tomasz Mana z Teatru Rozrywki w Chorzowie to – zdaniem Magdaleny Mikrut-Majeranek – rozrywka zmuszająca do refleksji nad przemijaniem.

Trzy taneczne spektakle z festiwalu Ciało/Umysł – Anda, Diana, Café Müller i Uteri Migrantes opisuje Natalia Gryczka, debiutująca na naszych łamach.

Co jakiś czas powracamy w Teatrologii do obecnego stanu polskiego życia teatralnego. W publikowanym felietonie Bez opamiętania Rafał Węgrzyniak, nawiązując do toczących się w środowisku dyskusji, polemizuje z przedstawicielkami radykalnej lewicy.

W Zapowiedziach anonsujemy plenerowe widowisko teatralne w Łazienkach Królewskich w Warszawie, zorganizowane z okazji 115. rocznicy śmierci Stanisława Wyspiańskiego, ale także rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. 12 listopada 2022 zaprezentowana zostanie w jesiennej aurze Łazienek Noc listopadowa w reżyserii Leszka Zdunia.

W związku z uroczystością Wszystkich Świętych i Zaduszkami kolejne wydanie Teatrologii ukaże się wyjątkowo 1 listopada, we wtorek, w wersji okolicznościowej.

mk.