Od redakcji 206(259), czyli NIC ŚMIESZNEGO w smoczym i antysmoczym świecie.

Dzisiejsze wydanie „Teatrologii.info” jest pierwszym letnim, lipcowym już numerem. Publikujemy recenzję Kaliny Zalewskiej premiery w TR Warszawa, przedstawienia Za dużo wszystkiego według scenariusza i w reżyserii Michała Buszewicza. Ostatnia premiera sezonu 2023/24 pod nową dyrekcją, z pozoru lekka i zabawna w odbiorze, rozprawia się z wmówionym nam sensem nieustającej pracy i wszechwładzą deadline’ów. Kalina Zalewska przywołuje w tekście gen Adasia Miauczyńskiego, postaci sfrustrowanego i przegranego polskiego inteligenta stworzonej i przetwarzanej wielokrotnie przez Marka Koterskiego. Ten gen wciąż nie daje nam o sobie zapomnieć mimo zmieniających się pokoleń. I jak wynika z przedstawienia Buszewicza w naszych „pracach” nawet jak trochę śmiesznie, to jednak „Nic śmiesznego”.

Smok Wawelski – rzeźba plenerowa z brązu autorstwa Bronisława Chromego z 1969.

Nic śmiesznego nie widać w świecie przedstawionym przez naszego felietonistę Jarosława Jakubowskiego w tekście pod tytułem Influencer z Nibylandii. W antysmoczym obrazie Jakubowskiego, z toną pudru i wazeliny w cenie, naprawdę nic śmiesznego…

W Zapowiedziach zapraszamy na letni Festiwal Teatru Klasyki Polskiej do Żyrardowa, odbywający się pod hasłem ”ŻYJ TEATREM!”

eml.