Od redakcji 140(193), czyli zmierzch kultury.

William Hogarth The World’s End

Problematyka dzisiejszego wydaniu „Teatrologii” krąży wokół zjawisk zmierzchu kultury europejskiej, czy szerzej cywilizacji śródziemnomorskiej, co nie jest oczywiście nową tematyką, choć w trzeciej dekadzie XXI wieku wyjątkowo mocno i intensywnie rezonującą w teatrze. O premierze Tanga Sławomira Mrożka w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego w Teatrze Polskim w Warszawie pisze Rafała Węgrzyniak. Monodram z Ateneum Znieważeni Sándora Máraiego, przygotowany przez Przemysława Bluszcza, obejrzała Jagoda Hernik Spalińska. Wrocławski spektakl Chamstwo kolektywu Agnieszka Jakimiak – Mateusz Atman recenzuje dla nas Kamil Bujny, a o warszawskim przedstawieniu młodych aktorów z Teatru Ochoty Kto się boi Virginii Woolf? Edwarda Albeego w reżyserii Anny Skuratowicz pisze Zuzanna Liszewska-Soloch.

W felietonowym cyklu Z okopów Świętej Trójcy Rafał Węgrzyniak zwraca uwagę, że w warunkach kulturowej wojny w teatrze polskim niemożliwe stały się środowiskowe dyskusje.

W dziale Książki prezentujemy noty o czterech publikacjach. Są to: Hübner Grzegorza Kozaka, Kobusz. Jan Kobuszewski z drugiej strony sceny Hanny Faryny-Paszkiewicz, Sezony pierwsze i ostatnie. Teatr Miejski w Lublinie w latach 1944-1949 Jarosława Cymermana i Teatr poznański w podróży (1870-1900) Krzysztofa Kurka.

Zapowiadamy też kolejne 11 Kolokwium Teatrologiczne poświęcone flamandzkiemu dramatopisarzowi Albrechtowi Rodenbachowi i polskim wątkom w jego dramacie Warszawscy uczniowie.

mk.