W kolejnym już jesiennym wydaniu „Teatrologii.info” publikujemy trzy recenzje, trzy nowe miniatury dramatyczne Pawła Jurka i zapowiedź.

Warszawską premierę spektaklu Co gryzie Gilberta Grape’a na podstawie powieści Petera Hedgesa w reżyserii Karoliny Kowalczyk z Teatru Powszechnego w Warszawie, o samotności i lękach, opisuje Zuzanna Liszewska-Soloch. Tajemniczy ogród w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu w reżyserii Justyny Sobczyk na motywach powieści Frances Hodgson Burnett, w którym tematem przewodnim są różnorakie oblicza niepełnosprawności, omawia Magdalena Mikrut-Majeranek. Odyseję przygotowaną na podstawie eposu Homera w reżyserii Jakuba Roszkowskiego z Wrocławskiego Teatru Lalek recenzuje Kamil Bujny, zwracając uwagę na przewartościowania ukazanego w poemacie greckiego świata mitów i herosów, zgodnie z naszymi współczesnymi wyobrażeniami.
Dzisiejsze wydanie ukazuje zainteresowania teatru problematyką niepełnosprawności. W przypadku dwóch omawianych premier mamy do czynienia z Teatrem 21, tworzącym projekt Centrum Sztuki Włączającej, którego aktorami są przede wszystkim osoby z zespołem Downa i autyzmem. Justyna Sobczyk, założycielka teatru i reżyserka, coraz częściej pojawia się ze swymi aktorami także w teatrach zawodowych, jak Teatr Nowy, TR i Powszechny w Warszawie czy Teatr Współczesny w Szczecinie. Teraz wraz ze współpracującą z nią kostiumografką Wisłą Nicieją przygotowały Tajemniczy ogród w Teatrze Zagłębia. Z kolei aktor Teatru 21 Daniel Krajewski występuje w Co gryzie Gilberta Grape’a.
W Zapowiedziach 22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł, którego jesteśmy patronem medialnym.
mk.