Od redakcji 195(248), czyli od Słowackiego do Gombrowicza.

Dzisiejsze wydanie „Teatrologii.info” obejmuje rozległą, bardzo swoistą i znaczącą przestrzeń naszej teatralnej literatury. Spotykają się w nim Juliusz Słowacki, zmarły 3 kwietnia 175 lat temu wieszcz narodowy, o którym Witold Gombrowicz w Ferdydurke pisał, że „wielkim poetą był”, i Gombrowicz, chcący zostać wieszczem à rebours, którego 55 rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku, obydwaj emigranci zmarli we Francji.

O najnowszej premierze mesjanistycznego dramatu Juliusza Słowackiego, Księdzu Marku w reżyserii Jacka Raginisa przygotowanej przez Teatr Klasyki Polskiej, pisze Ewa Millies-Lacroix, zwracając uwagę na współczesny kontekst wypowiedzi twórców spektaklu.

Przedstawienie Hulajgęba oparte na Ferdydurke i Dziennikach Witolda Gombrowicza, a także Boskiej komedii Dantego Alighieri w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza z Białostockiego Teatru Lalek, recenzuje Karol Zimnoch.

Muzyczny spektakl Charków! Charków! Serhija Żadana w reżyserii Svitlany Oleshko pokazany na Scenie Kameralnej im. Sławomira Mrożka w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie opisuje Aleksandra Wach.

W tym tygodniu w dziale Felietonów, w cyklu z Okopów Świętej Trójcy, powinien ukazać się tekst Rafała Węgrzyniaka. Redakcja zaprasza na spotkanie w Instytucie Teatralnym, zatytułowane Rafałowi Węgrzyniakowi In Memoriam, które będzie miało miejsce w najbliższą sobotę 6 kwietnia 2024.

W ramach udostępnianych u nas, dzięki uprzejmości Fundacji Dziedzictwa Europy, wykładów Rafała Węgrzyniaka w aktualnym wydaniu proponujemy pierwszą część wypowiedzi o Witoldzie Gombrowiczu.

W Zapowiedziach zapraszamy na Festiwal Ciszy przygotowany przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, który właśnie się rozpoczyna.

mk.