
Teatr wraca do życia w formie hybrydowej – czyli z jednej strony odbywają się już premiery na scenach, a z drugiej strony w sieci ukazują się plony projektów cyfrowych, prac artystów, którzy szukali możliwości pokazania swej pracy on line. Ta hybrydowość jednak rozciąga się dalej – spektakle na scenach odbywają się w tzw. reżimie sanitarnym i nigdy nie wiadomo co to będzie koniec końców oznaczać dla aktorów i widzów. Zaś projekty on line bywają też w różnych formatach – jedne wiszą w internecie na stałe, inne przez ograniczoną ilość godzin. Tak wielopoziomowo skomplikowanego życia teatralnego jeszcze nie było. Ale najważniejsze, że jest, że się odradza.
Ten stan odzwierciedla trochę nasza najnowsza edycja teatrologii.info. Z jednej strony mamy recenzje z trzech premier w tradycyjnych teatrach, w tym nawet w jednym nowo otwartym mimo kryzysu. Z drugiej strony nasz nowy autor – z którego obecności na naszych łamach ogromnie się cieszymy – prof. Andrzej Dąbrówka, opisuje spektakl Jolanty Juszkiewicz, przygotowany w ramach programu Kultura w sieci i dostępny tylko na You Tube.
Patryk Kencki w swoim liście komentuje filmy, ale chyba nie tylko filmy, bo uważni obserwatorzy życia teatralnego i towarzyszącym mu emocjom, zawsze wiedzą kto z kim, o czym, i dlaczego rozmawia. Marzena Kuraś zaś opisuje wystawę, która przypomina jeden z najważniejszych naszych dramatów, a dla nas jest tym istotniejsza, że jej kuratorem jest nasz redaktor, Rafał Węgrzyniak.
A tymczasem w teatrze w Kaliszu szykują się do festiwalu – to już kolejny festiwal w nowym porządku, ale tu akurat jubileuszowy – sześćdziesiąty. Jaka szkoda, że tę okrągłą rocznicę festiwal musi ograniczyć do limitowanej liczby widzów. Teatrologia.info obejmuje patronat nad tym wydarzeniem i mamy nadzieję, że nasz korespondent je opisze.
jhs.