
Dziś proponujemy dwa teksty o kobiecości i kobietach. Zupełnie odmiennych. Jedną jest uwięziona w świcie drobnomieszczańskiej opresji Emma Rouault, Flaubertowska bohaterka Pani Bovary, drugą zmagająca się z przeciwnościami i ciężarami życia tak zwanego „proletariatu brukowego” Mańka z Popychadła Jana Szutkiewicza – popisowa rola Marii Przybyłko-Potockiej. O przedstawieniu krakowskiej Pani Bovary w reżyserii Małgorzaty Jakubowskiej Raczkowskiej opowiada Artur Grabowski, a o spektaklu Popychadło z 1896, z Przybyłko w roli tytułowej, pisze w swym studium Edward Krasiński.

Podobnie jak u Szutkiewicza, tak i w poznańskim Kordianie i chamie odnajdujemy aktualne problemy małomiasteczkowych kompleksów. W recenzji spektaklu w reżyserii Joanny Bednarczyk Adam Domalewski zauważa przede wszystkim problematykę konfliktu generacyjnego pokolenia 50+ i ich dzieci. Realizacja sceniczna, w której z powieści Leona Kruczkowskiego zostało niewiele, to wielowątkowe zaangażowane przedstawienie, w którym dużo się dzieje.
W felietonie zatytułowanym Książę Wyklęty Rafał Węgrzyniak pisze o inscenizacji Księcia Niezłomnego Jerzego Grotowskiego z wrocławskiego Teatru Laboratorium z 1965 roku. Zauważa, że „W ślad za Słowackim i Osterwą dokonał Grotowski polonizacji Don Fernanda, który – grany przez Ryszarda Cieślaka – zastygał w pozie Chrystusa Frasobliwego z wiejskich kapliczek przydrożnych i odmawiał litanię do Matki Boskiej.” W swej interpretacji spektaklu, odwołując się do wypowiedzi samego Grotowskiego, dochodzi do rewelacyjnych konstatacji.
Zapowiadamy także z radością kolejny tom naszej Biblioteczki teatrologii.pl, w której ukazały się właśnie Dramaty historyczne Andrzeja Błażewicza. Są to dwa utwory rekonstruujące ważne i traumatyczne wydarzenia z naszej nieodległej historii: Ruscy. Pamiętnik zbiorowy – wspomnienia o czasach, gdy w Świdnicy stacjonowały wojska sowieckie i Stan wojenny. Początek/próby rekonstrukcji. Poprzedza je wstęp Jagody Hernik Spalińskiej, a historię tamtych lat przybliżają szkice historyczne Edwarda Czapiewskiego i socjologiczny Bartosza Korzeniewskiego.
mk.