
Clou obecnej edycji teatrologii stanowić będą zapewne trzy miniatury dramatyczne Pawła Jurka. Ich bohaterką jest bowiem przyszła dyrektorka Teatru Dramatycznego w Warszawie udzielająca wywiadów Dziennikarzowi przed objęciem stanowiska i realizacją rewolucyjnego projektu służącego ideologii ekofeminizmu, której podstawowym celem jest zniszczenie patriarchatu. W tytułach miniatur powraca więc w dwóch wariantach jej imię – Monika, rozgrywają się natomiast w słynnej kawiarni w Pałacu Kultury i Nauki im. Josifa Stalina ozdobionym rzeźbami dzielnych kobiet, w tym kołchoźnicy, ale też i przedstawicielki sztuki.
Ponadto publikujemy kolejny odcinek prowadzonego przez Justynę Kozłowską Dzienniczka Nowych Epifanii, czyli trzynastego już festiwalu warszawskiego organizowanego w czasie Wielkiego Postu. Zawiera on omówienie Umiłowanych Michała Zdunika, osnutych wokół głośnej sprawy dominikanina Pawła M., wykorzystującego seksualnie młode kobiety. Nasza recenzentka wraca też do obejrzanego w Warszawie Kierunku zwiedzania, opartego na książce Marcina Wichy.
Poza tym ogłaszamy recenzje z Teatru Zagłębia w Sosnowcu i Teatru Jaracza w Łodzi. Poskromienie złośnicy Williama Shakespeare’a za sprawą całkowicie męskiej obsady zostało zdekonstruowane w duchu feministycznym jeszcze bardziej niż w inscenizacji Krzysztofa Warlikowskiego. Z kolei Wiśniowy sad Antona Czechowa został przeniesiony w realia traktowanej jako czas apokalipsy współczesnej wojny prowadzonej przez Rosję na Ukrainie. Reprezentantką ofiar tej wojny, uciekinierek szukających w Polsce schronienia i pomocy, jest młoda aktorka z Kijowa.
Zapraszamy też na spotkanie z autorami serii „Nasze Dramaty” w Instytucie Teatralnym, w którym weźmie udział aż dwóch naszych autorów: Marek Kochan i Artur Grabowski – prowadzący rozmowę. Jako drugi dramatopisarz pojawi się Szymon Bogacz.
rw.