Nasze kolejne wydanie Teatrologii przynosi trzy recenzje i wiosenny, zwiewny felieton, którego charakterowi nie należy dać się zwieść. Rafał Węgrzyniak tym razem pisze o wydanej przez Teatr Narodowy w ubiegłym roku książce Magdaleny Raszewskiej Dejmek.

W recenzji Pułapki Różewicza w reżyserii Krzysztofa Babickiego Edward Jakiel zauważa w spektaklu „możliwości refleksji nad pułapką własnej imaginacji, pułapką pozoranctwa, pułapką historii, rodziny, fałszywych relacji, zakłamania…” . W takie sidła wpada Agata Duda-Gracz w swym przedstawieniu Odys i świnie, czyli opowieść mitomana, o którym pisze Magdalena Mikrut-Majeranek. Reżyserka, rozliczając polskie społeczeństwo, zarzuca mu między innymi ksenofobiczne zachowania, zwłaszcza w odniesieniu do imigrantów, jednak bez głębszego rozeznania społecznych i politycznych uwarunkowań. Jak pisze recenzentka, Duda-Gracz kompilując „różne teksty kultury, miesza w olbrzymim rezerwuarze ludzkich postaw i poglądów, łącząc sensy i wywracając ich znaczenie”. Równie niebezpieczną pułapką okazała się Gejowska fantazja na tematy narodowe Tony’ego Kushnera, przerobiona na polską wersję przez Michała Telegę. Jak zauważa opisujący ten krakowski spektakl Artur Grabowski „Stare argumenty pozostają oczywiście w mocy: tradycyjna rodzina to źródło opresji wobec indywiduum, patriotyzm to nacjonalizm, a nacjonalizm to antysemityzm, zaś antysemityzm to to samo, co homofobia.”
W swym felietonowym cyklu Jolanta Hinc-Mackiewicz dzieli się wspomnieniami z czasów prowadzenia alternatywnego Teatru Efemerycznego, odniesieniami do aktualnego życia teatralnego, ale pisze także o dzisiejszej sytuacji, wynikającej z wojennych działań na Ukrainie. Oby jej lęki nie ziściły się.
W dziale Książki tekst Rafała Węgrzyniaka, pod tytułem Sprzeczności Dejmka, przybliża meandry powstawania biografii tego bezsprzecznie jednego z ważniejszych reżyserów teatralnych drugiej połowy XX wieku.
W Zapowiedziach zainteresowani znajdą informację o uroczystościach 25 lecia Teatru Kropka Theatre prowadzonego przez Jolantę Juszkiewicz.
mk.