Tegoroczny listopad potwierdza słuszność słów Wielkiego Księcia z dramatu Wyspiańskiego, o którego pokazie w Łazienkach Królewskich w Warszawie dziś piszemy, że „listopad to dla Polski niebezpieczna pora”. Wywołana przez Rosję wojna, tocząca się tuż przy naszej granicy, dotarła już bezpośrednio do Polski. Pocisk rakietowy, który spadł w Przewodowie, choć nie był to atak intencjonalny, zabił dwie osoby.
W naszym dzisiejszym numerze także tematy związane z historią, tą bardziej odległą i tą nową – z naszymi rozrachunkami z niepodległością, stosunkiem do wojny czy walką o dyskurs historyczny.

Opisujemy plenerowe widowisko Noc listopadowa w reżyserii Leszka Zdunia, przygotowane przez Muzeum Łazienki Królewskie i Teatr Klasyki Polskiej na 115. rocznicę śmierci Wyspiańskiego i pokazane 11 i 12 listopada, w którym historia przenika współczesność, a prawdziwe wydarzenia skonfrontowane zostają z mitycznymi.
Rafał Węgrzyniak recenzuje niezbyt udaną realizację powieści Olgi Tokarczuk Księgi Jakubowe, wyreżyserowaną przez Michała Zadarę na scenie Teatru Narodowego w Warszawie, ukazującą polski odłam sekty frankistów jako protoplastów nowej lewicy.
W krakowskich Dezerterach, komedii pacyfistycznej w reżyserii Stanisława Chludzińskiego z teatru Barakah, problematyka wojenna, niepokojąca młode pokolenie, które mogłoby zostać wysłane na front, wzmaga rozważania nad przeszłością i przyszłością oraz poszukiwanie sensu w tym, co dzieje się teraz.
Z kolei w spektaklu Finnegans F/Wake na motywach Finneganów trenu (Finnegans Wake) Jamesa Joyce’a przygotowanym przez Katarzynę Kalwat w Teatrze Polskim w Podziemiu, odwołującym się między innymi do najważniejszych wydarzeń z naszej historii, twórcy, w dość zagmatwany językowo sposób, starają się pokazać, że kto ma wpływ na dyskurs historyczny, ten ma władzę.
O premierze Teatrzyku Gędźba Konie i Cebula czyli The Best Of według scenariusza i w reżyserii Macieja Makowskiego i Wojciecha Solarza pisze, debiutujący na naszym portalu, Karol Rawski.
W felietonowym cyklu Na ziemi i w teatrze Paweł Jurek prezentuje kolejne swe miniatury Milionerzy, W poszukiwaniu progresu i Czas na dobrą promocję.
W Zapowiedziach informacja o nowej platformie teatralnej DRAMOX, która 8 listopada 2022 weszła na polski rynek. Obejrzeć na niej można spektakle teatralne z całego świata.
W dzień rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę zmarła Elżbieta Morawiec, zasłużona tak dla teatrologii polskiej jak i dla całej polskiej kultury Osoba. Żegnamy Ją od redakcji, także jako naszą Autorkę, nekrologiem Rafała Węgrzyniaka.
mk.