
Dramat Petera Weissa Męczeństwo i śmierć Jean Paul Marata przedstawione przez zespół aktorski przytułku w Charenton pod kierownictwem Pana de Sade (1964), święcący największe triumfy na europejskich scenach w okresie rodzenia się kontrkultury i mistyczny dramat Juliusza Słowackiego Ksiądz Marek (1843), które spotykają się w naszym ostatnim listopadowym wydaniu, stanowią intrygujące przeciwstawienie wyobrażeń Człowieka walczącego o wolność i godność w trudnych momentach historycznych przesileń. Rewolucja Francuska i Konfederacja Barska, zderzenie ideologicznego przywódcy rewolucjonistów Jeana-Paula Marata (1743-1793) i charyzmatycznego duchownego wspierającego Polaków broniących swej niepodległości Marka Jandołowicza (1713-1799) to frapująca konfrontacja ważnych, jakże innych osobowości z całkowicie odmiennych pozycji ideowych prowadzących walkę o przemiany.

O przedstawieniach – Marata/Sade’a w reżyserii Marcina Libera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym i Księdza Marka w uwspółcześnionej inscenizacji Jacka Bunscha w Teatrze Polskim we Wrocławiu pisze Kamil Bujny.
W felietonie Niebezpieczna pora Jarosław Komorowski opisuje problemy dyrektorów scen polskich na Ukrainie i Wielkopolsce w XIX wieku. Jan Nepomucen Kamiński, Seweryn Malinowski czy Tomasz Andrzej Chełchowski przede wszystkim musieli borykać się z brakami finansowymi, choć nie lepiej wyglądała też sytuacja z publicznością czy miejscem do grania.
W Zapowiedziach odnotowujemy reaktywację po kilkuletniej przerwie wrocławskiego „Notatnika Teatralnego”, z którym niektórzy redaktorzy „Teatrologii” współpracowali.
mk.
PS. Za tydzień, na Mikołajki, nowe wydanie bloku dramaturgicznego, którego zapowiedź – trailer – prezentujemy na górze portalu oraz tutaj poniżej.