
Problematyka dzisiejszego wydaniu „Teatrologii” krąży wokół zjawisk zmierzchu kultury europejskiej, czy szerzej cywilizacji śródziemnomorskiej, co nie jest oczywiście nową tematyką, choć w trzeciej dekadzie XXI wieku wyjątkowo mocno i intensywnie rezonującą w teatrze. O premierze Tanga Sławomira Mrożka w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego w Teatrze Polskim w Warszawie pisze Rafała Węgrzyniak. Monodram z Ateneum Znieważeni Sándora Máraiego, przygotowany przez Przemysława Bluszcza, obejrzała Jagoda Hernik Spalińska. Wrocławski spektakl Chamstwo kolektywu Agnieszka Jakimiak – Mateusz Atman recenzuje dla nas Kamil Bujny, a o warszawskim przedstawieniu młodych aktorów z Teatru Ochoty Kto się boi Virginii Woolf? Edwarda Albeego w reżyserii Anny Skuratowicz pisze Zuzanna Liszewska-Soloch.
W felietonowym cyklu Z okopów Świętej Trójcy Rafał Węgrzyniak zwraca uwagę, że w warunkach kulturowej wojny w teatrze polskim niemożliwe stały się środowiskowe dyskusje.
W dziale Książki prezentujemy noty o czterech publikacjach. Są to: Hübner Grzegorza Kozaka, Kobusz. Jan Kobuszewski z drugiej strony sceny Hanny Faryny-Paszkiewicz, Sezony pierwsze i ostatnie. Teatr Miejski w Lublinie w latach 1944-1949 Jarosława Cymermana i Teatr poznański w podróży (1870-1900) Krzysztofa Kurka.
Zapowiadamy też kolejne 11 Kolokwium Teatrologiczne poświęcone flamandzkiemu dramatopisarzowi Albrechtowi Rodenbachowi i polskim wątkom w jego dramacie Warszawscy uczniowie.
mk.