
W dzisiejszej edycji publikujemy cztery recenzje. Przegląd premier otwiera analiza adaptacji Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, przygotowanej w Teatrze Powszechnym w Warszawie przez Pawła Łysaka z pomocą młodych aktywistów z kręgu radykalnej lewicy. Pod koniec minionego roku w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach zainscenizowano dramat Uciekła mi przepióreczka. Pojawienie się w teatrze krytycznym utworów Żeromskiego jest dość zaskakujące, ponieważ po roku 1989 był raczej ignorowany jako antysemita i mizogin. Oczywiście oba dzieła Żeromskiego poddane zostały scenicznej dekonstrukcji, dzięki czemu Przepióreczka nabrała w Kielcach wymowy feministycznej, warszawskie Przedwiośnie zaś nawołuje do rewolucji mającej obalić patriarchat.
Wyobrażany przez skrzywdzoną dziewczynkę proces Putina i jego współpracowników z Kremla przed międzynarodowym trybunałem ukazuje Haga Saszy Denisowej, wyreżyserowana przez ukraińską autorkę w Teatrze Polskim w Poznaniu. Przedstawienie skomentował Adam Domalewski.
Do agresji Rosji na Ukrainę nawiązuje, będący kompilacją wielkich dzieł literackich – Iliady Homera, Trojanek Eurypidesa i Achilleis Stanisława Wyspiańskiego – spektakl Anny Wieczorek Troja. Wojny nie będzie! powstały w Teatrze Lalki i Aktora w Opolu. Obejrzał i zrelacjonował go Kamil Bujny.
Regularne relacje Justyny Kozłowskiej – tradycyjnie już w formie dzienniczka – z festiwalu Nowe Epifanie inicjuje omówienie spektaklu Nowego Teatru w Warszawie, opartego na scenariuszu filmu Ingmara Bergmana Goście Wieczerzy Pańskiej.
Po krótkiej przerwie do grona naszych felietonistów powraca Antoni Winch Józefistami i wucetami z cyklu Literatura podmiotu objaśniającego kryzys kultury.
rw.