Od redakcji 145(198), czyli traumy.

Alicja, rys. Sir John Tenniel

Dzisiejsze wydanie krąży wokół problematyki nieprzepracowanych traum czy braku społecznej akceptacji dla tego, co odbiega od norm. Mamy sześć recenzji, w tym dwie dla młodych widzów.

O premierze w Teatrze Narodowym Alicji Krainy Czarów na motywach powieści Lewisa Carrolla w reżyserii Sławomira Narlocha pisze Marzena Kuraś.

Spektakl z Teatru Śląskiego w Katowicach o dwóch rodzinach zmagających się z traumami, Zanurzeni Michaela Rubenfelda i Marcina Wierzchowskiego, omawia Magdalena Mikrut-Majeranek, która recenzuje także przedstawienie na motywach powieści Germinal Émile’a Zoli przygotowane przez Krzysztofa Garbaczewskiego.

Postać Stanisławy Walasiewiczówny, wybitnej polskiej lekkoatletki będącej osobą interpłciową, wykorzystują w swej realizacji, odwołując się do biografii autorstwa Sheldona Andersa, Anna Mazurek i reżyser Jan Jeliński. Spektakl ten, pokazany w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, omawia Wojciech Jerzy Kieler. Pisze o nim także w swym felietonie Jarosław Jakubowski.

Karol Rawski widział w warszawskim Studio próbujące ułożyć sobie życie w Warszawie dwie dziewczyny sportretowane w Papugach Jacka Góreckiego wyreżyserowanych przez filmowca Tadeusza Łysiaka. Ponadto Kamil Bujny obejrzał we Wrocławskim Teatrze Lalek Pinokia Joëla Pommerata na podstawie powieści Carla Collodiego w reżyserii Agaty Kucińskiej.

Publikujemy także w ramach cyklu „Szkice o operze” drugi z kolei instruktywny artykuł Małgorzaty Komorowskiej, tym razem o iluzji w przekroju historycznym.

W Zapowiedziach kolejne Seminarium historycznoteatralne poświęcone spolszczeniom dramatów, z referatem Mai Pawłowskiej Tłumaczenie „Cyda” Corneille’a przez Jana Andrzeja Morsztyna – przekład jako element gry politycznej.

mk.