Od redakcji 147(200), czyli życiowe katastrofy na scenie.

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time by Mark Haddon, Penquin Books

Dzisiejsze wydanie przynosi sześć recenzji – z teatrów krakowskich, warszawskich, wrocławskiego i gliwickiego. Prezentowane w nich spektakle krążą wokół życiowych dramatów jednostek czy zbiorowości. Narodowy Stary Teatr w Krakowie pokazał Genialną przyjaciółkę w reżyserii Eweliny Marciniak na podstawie powieści Eleny Ferrante ukazującą, jak wrażliwość i intuicyjność współczesnych kobiet rezonują w postmodernistycznym społeczeństwie. Krakowski Teatr Ludowy przygotował premierę Śmierci komiwojażera Arthura Millera w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, w której komiwojażer – handlowiec, już raczej z XXI wieku, prowadzi swą działalność w garażu. O krakowskich spektaklach pisze Artur Grabowski.

Teatr Miejski w Gliwicach zaproponował swoim widzom Dziwny przypadek psa nocną porą Simona Stephensa na podstawie powieści Marka Haddona, w reżyserii Tadeusza Kabicza. Spektakl starający się przybliżyć świat chłopca ze spektrum autyzmu i problemy jego najbliższych opisuje Magdalena Mikrut-Majeranek. Problematyka dziecięcych emocji i lęku przed dorosłym życiem pojawia się także w przedstawieniu warszawskiego Teatru Dramatycznego – Piotruś Pan w reżyserii Anny Ilczuk – które ma również funkcję terapeutyczną, na co zwraca uwagę Zuzanna Liszewska-Soloch.

O spektaklu Teatru Układ Formalny zatytułowanym Fedra, czyli historia flanelowego wstydu Agaty Dudy Gracz na motywach Hyppolitosa uwieńczonego Eurypidesa i Miłości Fedry Sarah Kane o braku miłości, bez której życie traci sens, pisze z Wrocławia Wojciech Jerzy Kieler.

Pokazaną w ostatni weekend w ramach Festiwalu Nowe Epifanie Tęsknicę w reżyserii Pameli Leończyk, opowiadającą o likwidacji wsi Wigancice Żytawskie na Dolnym Śląsku i związanych z tym dylematach lokalnej społeczności, które spektakl uniwersalizuje, recenzuje Justyna Kozłowska.

W felietonowym cyklu „Okruchy w sieci” Jarosław Komorowski opisuje dzieje jednego z największych na Kresach pałaców rodziny Ilińskich w Romanowie, przy którym działał teatr z własną orkiestrą i chórem, goszczący także cudzoziemskich artystów. W czasach swej świetności teatr ten wystawiał opery, komedie, wodewile czy misteria pasyjne.

W dziale Książki piszemy o dwóch nowych publikacjach Kazimierza Brauna – Piramidzie. Wspomnieniach nie tylko teatralnych i Drugiej reformie teatru. Ludzie – Idee – Zdarzenia.

Zapraszamy także na środowe Seminarium Historycznoteatralne poświęcone historii spolszczeń dramatycznych. Tym razem wystąpi dr Michał Bajer z referatem pt. Racine intertekstualny. Erudycyjne gry polskich tłumaczy tragedii.

mk.