Od redakcji 151(202), czyli kwietniowe wspomnienia.

Obchodzimy właśnie 80. rocznicę Powstania w Getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. Wspomina je w swym felietonie Rafał Węgrzyniak, przywołując fragmenty wykładu Krzysztofa Warlikowskiego, poświęcone obu Powstaniom warszawskim, z 1943 i 1944, wygłoszonego z okazji przyznania mu tytułu doktora honoris causa krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych w październiku ubiegłego roku.

Dokonania Warlikowskiego jako reżysera cenione są zdecydowanie bardziej niż formułowane przez niego dygresje historyczne i polityczne. O jego najnowszym spektaklu, Hamlecie Ambroise’a Thomasa w Opéra national de Paris, pisze u nas Aleksandra Wach, która w celu obejrzenia tego przedstawienia odwiedziła francuska stolicę. W krótkiej glosie do recenzji Hamleta Rafał Węgrzyniak ewokuje zaś kwiecień 1905 roku, gdy Stanisław Wyspiański, zainspirowany sceną samobójstwa Ofelii w operze Thomasa, zobaczoną niegdyś w La Scali, napisał monodram Śmierć Ofelii.

Publikujemy także recenzję premiery pięknego spektaklu opartego na baśni Hansa Christiana Andersena Królowa Śniegu w reżyserii Pawła Szkotaka z warszawskiego Teatru Lalka.

Małgorzata Komorowska przygotowała kolejny, trzeci już, ze swoich Szkiców o operze. Przypomina tym razem Wojciecha Bogusławskiego – jako twórcę opery narodowej, tłumacza librett i organizatora życia teatralnego.

Jagoda Hernik Spalińska omawia dwie książki poświęcone, niesłusznie zapomnianej, reżyserce i krytyczce Leonii Jabłonkównie, przygotowane przez Grażynę Chmielewską.

W Zapowiedziach informacja o spotkaniu z Jarosławem Jakubowskim, autorem wydanego w tym roku zbioru dramatów pt. Znaki, na które do swego Salonu Literackiego zaprasza Instytut Literatury w Krakowie.

12 kwietnia zmarła profesor Lidia Kuchtówna (1940-2023), historyczka teatru, od 1965 związana z Instytutem Sztuki Polskiej Akademii Nauk, gdzie była wieloletnią kierowniczką Zakładu Historii i Teorii Teatru. Profesor Kuchtówna, wychowanka Konrada Górskiego i asystentka Edwarda Csató na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, była znamienitą monografistką (Wielkie dni małej sceny. Wilam Horzyca w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Toruniu 1945-1948 (1972), Barbara Krafftówna (1975), Irena Solska (1980), Karol Frycz (2004), edytorką pamiętników, listów i pism teatralnych.

fot. Andrzej Stawiński

Msza Święta za Jej duszę, a następnie pogrzeb, odbędzie się w kościele św. Ignacego na Cmentarzu Północnym 21 kwietnia 2023 roku o godzinie 12:05.

mk.