Od redakcji 153(204), czyli trąbka do słuchania „Dialogu” z Conradem.

Trąbki do słuchania z okresu wiktoriańskiego.

Wielka majówka trwa, więc nie proponujemy zbyt wiele do czytania. Zaledwie dwie recenzje, felieton i zapowiedź.

Obie omawiane premiery to adaptacje powieści i to takich, które niedawno wykorzystano jako dramaturgiczne tworzywo w innych teatrach – Jądro ciemności Conrada, ostatnio wystawione w Teatrze Powszechnym w Warszawie, i Trąbka do słuchania, widziana niedawno w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Tym razem po słynne opowiadanie Josepha Conrada sięgnął Krzysztof Babicki w Teatrze Miejskim w Gdyni, a premierę opisuje Edward Jakiel. Wprawdzie Jądro ciemności akurat mało ma w sobie rysu etyki tragicznej charakterystycznej dla twórczości Conrada, jednak twórcy gdyńskiego spektaklu – być może idąc tym tropem – ujęli to znane opowiadanie w formę tragedii greckiej. Takie usytuowanie gdyńskiej premiery – w kontekście ponadczasowych wartości i niemożliwych do odrzucenia powinności – komponuje się z felietonem Jarosława Jakubowskiego, który okiem dramaturga, ale też okiem obserwatora polskiego życia teatralnego, patrzy na najnowsze wzmożenie w naszym środowisku – czyli reakcje na obsadzenie stanowiska redaktora naczelnego „Dialogu” po tym, jak po 30 latach opuścił je Jacek Sieradzki.

Powstały konflikt – jak zawsze, gdy w środowisku teatralnym następuje jakaś zmiana – zamrożony obecnie majówkowymi wyjazdami, zapewne wybuchnie, jak tylko jego aktorowie wrócą z zasłużonego wypoczynku. Nasza redakcja również została włączona do galimatiasu faktów i przekłamań, jaki zalał media, postaramy się więc niedługo zabrać głos w tej sprawie.

I ten temat, czyli sytuacja surrealistyczna, zbliża nas do kolejnej recenzji – tekstu Kamila Bujnego o Trąbce do słuchania w reżyserii Weroniki Szczawińskiej w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, według powieści znanej skandalistki, malarki i pisarki Leonory Carrington (nie mylić z Dorą Carrington) o tym, jak w życiu społecznym miesza się przemoc z groteską i przygodami, choć przy okazji niestety trzeba czasem walczyć o życie.

Trochę powagi może przynieść udział w Europejskiej Konferencji Teatralnej, która 10 maja zaczyna się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Jej opis można znaleźć w Zapowiedziach.

jhs.