Od redakcji 157(210), czyli jak kochać (nie tylko) dzieci.

Międzynarodowy Dzień Dziecka, przypadający w dniu naszego najnowszego wydania, zobowiązuje nas niejako do chwili refleksji nad tym ogólnoświatowym świętem. W przedwojennej Polsce Dzień Dziecka związany był z Kościołem Katolickim. Rano przed szkołą dzieci i rodzice spotykali się na mszy, po której zamiast regularnych lekcji odbywały się przedstawienia i koncerty. Te obchody nawiązywały do uroczystości zapoczątkowanej przez pastora Charlesa Leonarda w stanie Massachusetts w USA. 2 czerwca 1857 roku odprawił on nabożeństwo poświęcone dzieciom i dla dzieci. W Polsce Ludowej Dzień Dziecka, obchodzony wcześniej we wrześniu, w 1952 roku przeniesiono na 1 czerwca i nadano mu świecki charakter. Wprowadzano go wówczas we wszystkich państwach bloku komunistycznego.

W aktualnym numerze, do dziecięctwa nawiązującym, publikujemy recenzję Sztuki kochania na podstawie seksuologicznego poradnika Michaliny Wisłockiej w reżyserii Miry Mańki z Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, na którą wybrał się Kamil Bujny. Spektakl o współczesnym mężczyźnie i jego kłopotach z własną seksualnością ukazuje zmagania z niedojrzałością i nieświadomością.

Zbliżoną, choć w innym wymiarze, tematykę porusza felieton po raz pierwszy publikującej na naszych łamach Ewy Millies-Lacroix, która przez ponad trzydzieści lat związana była zawodowo z Teatrem Telewizji jako redaktorka czy producentka kreatywna, a wreszcie dyrektor. W pierwszym swym felietonie z cyklu Zbliżenie pisze o telewizyjnych spektaklach wyreżyserowanych przez Marcina Wronę przed samobójczą śmiercią, o kończącym się również samounicestwieniem Koncercie życzeń Franza Xawera Kroetza granym w TR Warszawa z Danutą Stenką, i o potrzebie teatru dla dzieci (ostatnio w serwisie vod.tvp.pl prowadziła projekt Internetowego Teatru dla Szkół iTeatr).

W Zapowiedziach zaplanowany pomiędzy 5 a 7 czerwca 2023 Fredro w Łazienkach – festiwal Teatru Klasyki Polskiej i Muzeum Łazienek Królewskich, podczas którego można będzie obejrzeć Dożywocie, Śluby panieńskie i Zemstę.

mk.