
Nastało upalne lato i nieubłaganie zbliża się zmierzch sezonu 2022/23. W obecnej „Teatrologii.pl” znalazły się jeszcze cztery recenzje. Artur Grabowski komentuje zaprezentowany w Starym Teatrze w Krakowie – drugi po 3Siostrach – spektakl głośnego belgijskiego reżysera Luka Percevala Pewnego długiego dnia. Scenariusz tego przedstawienia – przetłumaczony znowu z niemieckiego przez Karolinę Bikont – oparty został na zawierającym wątki autobiograficzne dramacie Eugene’a O’Neilla znanym w Polsce pod tytułem Zmierzch długiego dnia, napisanym w 1941, lecz wystawionym dopiero po śmierci autora w 1956. W Polsce jako pierwszy pokazał sztukę O’Neilla w 1961, pod tytułem Po długim dniu zapada noc, Jerzy Jarocki w Teatrze Śląskim w Katowicach. W Starym Teatrze w Krakowie realizował ją zaś zjeszcze w tym samym roku 1961 Władysław Krzemiński jako U kresu dnia.
Kalina Zalewska podzieliła się swoimi refleksjami po obejrzeniu w Teatrze Powszechnym w Warszawie pokazu performatywnego Raz jeszcze wielojęzycznego kolektywu Strefa WolnoSłowa, zajmującego się położeniem multikulturowych imigrantów przybywających do Europy. Jego założycielką i animatorką jest Alicja Borkowska, która podobny zaangażowany politycznie teatr poznała w trakcie studiów we włoskiej Bolonii. W przypadku Raz jeszcze uchodźców, przede wszystkim z ogarniętej wojną Ukrainy, postawiła w obliczu konieczności odbudowywania swego państwa po zakończeniu rosyjskiej agresji.
Karol Zimnoch napisał sprawozdanie z organizowanego w Białymstoku już po raz piąty Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalkowych dla Dorosłych – Metamorfozy Lalek. W osobnej recenzji omówił zaś monodram z repertuaru Białostockiego Teatru Lalek na kanwie powieści Doroty Kotas Pustostany opowiadającej o egzystencji bezdomnej kobiety.
Ogłaszamy ponadto kolejne trzy miniatury Pawła Jurka, w krzywym zwierciadle ukazujące epizody z życia środowiska teatralnego, w tym poszukiwanie sygnatariuszy listu protestacyjnego przeciwko zmianie redaktora naczelnego w miesięczniku poświęconym dramaturgii.
W zapowiedziach prezentujemy program 30. Festiwalu Sztuka Ulicy w Warszawie, którego jesteśmy patronem medialnym.
rw.