Od redakcji 169(222) czyli Pan Jerzy i inni.

Pan Jerzy, czyli Jerzy Timoszewicz. Kilka dni temu minęła 90. rocznica urodzin tego znanego teatrologa. Redakcja „Teatrologii.info” znała Pana Jerzego niemal od dziecka, bo prawie każdy z nas albo pracował w „Pamiętniku Teatralnym” (Jagoda Hernik Spalińska i Rafał Węgrzyniak), albo w nim publikował (Marzena Kuraś na zaproszenie Jerzego Timoszewicza opublikowała kilkanaście tekstów w „PT”). Z okazji rocznicy obszernym szkicem Rafała Węgrzyniaka przywołujemy więc sylwetkę naukową i dorobek Jerzego Timoszewicza.

Dwie recenzje, które przynosi nowy numer, to dwa spektakle – wspomnienia ludzi z przeszłości z wykorzystaniem formy muzycznej. Zarówno bowiem telewizyjny Praski Reytan Piotra Zaremby w reżyserii Tomasza Drozdowicza, o którym pisze Marzena Kuraś, jak i wystawiony w warszawskiej Syrenie musical Six Toby’ego Marlowa i Lucy Moss opisany przez Zuzannę Liszewską-Soloch, to próby uatrakcyjnienia muzyką historii z lat dawnych i jeszcze dawniejszych. Praski Reytan opowiada o czasach tużpowojennych w Polsce – strasznym czasie terroru i rozczarowania – poprzez autentyczną postać warszawskiego syna kolejarza, Bolesława Chmielewskiego. Six zaś to musicalowa opowieść o sześciu żonach angielskiego króla Henryka VIII – też jak najbardziej tragicznych, autentycznych postaciach. Duży element muzyczny w obu spektaklach zdradza niewiarę twórców w atrakcyjność historii wywiedzionych z przeszłości, a pozbawionych wabika muzyki. I jest to chyba niestety prawda – zwłaszcza w przypadku młodego odbiorcy.

Publikujemy ponadto pierwszą cześć niezwykle interesującego studium Bogusława Jasińskiego Od metafizyki do sztuki – z badań nad ontologią teatru nowożytnego.

W Zapowiedziach przypominamy o trwającym naborze na studia podyplomowe na kierunku teatrologicznym w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Studia są dostępne w każdym kąciku Polski i świata, ponieważ system hybrydowy (równocześnie stacjonarnie i on-line) umożliwia udział każdemu.

jhs.