
Ostatnie wydanie „Teatrologii.info” w 2023 roku, w którym dużo się działo także w teatrze i w którym nastąpiło przewartościowanie podstawowych pojęć związanych z demokracją i praworządnością, poświęcamy aż pięciu grudniowy premierom z Poznania, Warszawy, Gliwic i Łodzi. O Locie nad kukułczym gniazdem Kena Keseya w reżyserii Mai Kleczewskiej w poznańskim Teatrze Nowym pisze Adam Domalewski, zwracając uwagę, że w przedstawieniu twórcy starają się „zaakcentować dwa nakładające się na siebie konflikty – płciowy i generacyjny”. Warszawską premierę O dwóch takich, co ukradli księżyc Kornela Makuszyńskiego w reżyserii Jarosława Kiliana w Teatrze Lalka komentuje Marzena Kuraś, podkreślając ciągle aktualną wymowę powieści opowiadającej o ludzkim losie i dążeniach do spektakularnych sukcesów. Matkę i dziecko Jona Fossego, laureata tegorocznej Nagrody Nobla, w reżyserii Adama Sajnuka z Teatru WarSawy recenzuje Zuzanna Liszewska-Soloch. Z kolei jedną z najpopularniejszych fars, Czarną komedię Petera Schaffera w reżyserii Andrzeja Nejmana z Teatru Miejskiego w Gliwicach opisuje Magdalena Mikrut-Majeranek, akcentując znakomitą grę aktorów i imponującą scenografię. Premierę, zamykającą Rok Fredry, z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, Gwałtu, co się dzieje! w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego, bacznego obserwatora tego, „co się dzieje” w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, recenzuje Katarzyna Wojtysiak-Wawrzyniak.
Poza tym publikujemy tak chętnie czytane przez naszych Odbiorców miniatury dramatyczne Pawła Jurka i kolejny już – ósmy – szkic o operze Małgorzaty Komorowskiej, tym razem poświęcony operowym widowiskom.
W Zapowiedziach zaproszenie na spektakl w reżyserii Leszka Zdunia Do Betlejem, oparty na fragmentach Betlejem polskiego Lucjana Rydla, przygotowany przez Teatr Klasyki Polskiej z udziałem Warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej i kwartetu wokalnego Floridus.
Życzymy wszystkim naszym Czytelnikom, Przyjaciołom i Sympatykom wszelkiej pomyślności w nadchodzącym 2024 roku.
jhs, mk, kr, ms, rw.