Od redakcji 185(238), czyli dramat współczesny by Marek Kochan

Dzisiejsze wydanie „Teatrologii.info” jest pod znakiem dramatopisania Marka Kochana, którego trzeci (opublikowany po polsku) tom utworów dramatycznych wydany przez Polską Kompanię Teatralną Dramaty intymne ukazał się pod koniec ubiegłego roku. Dramatopisarstwo Kochana odwołujące się do historii, literatury i bogatej tradycji kultury śródziemnomorskiej, ale także do aktualnych zjawisk społecznych i obyczajowych, jest ciekawym zjawiskiem w dziedzinie współczesnego dramatu. Jego sztuki realizowane są w głównej mierze w formie słuchowisk w Teatrze Polskiego Radia, teatry dramatyczne wolą bowiem wystawiać przeróbki, osnute na kanwie dramatów, powieści, reportaży niż oryginalne sztuki, zwłaszcza współczesne. Wszystkie te charakterystyczne dla utworów dramatycznych Kochana elementy znajdziemy w publikowanym w aktualnym numerze jego felietonie przywołującym postać mitycznej Wandy, „co nie chciała Niemca”, nawiązującym jednocześnie do obecnych zmian czekających nasz kraj.

I tak w zamieszczonym dziś bloku dramatologicznym publikujemy sztukę Marka Kochana Kocham Cię, Skarbie, rozmowę z autorem przeprowadzoną przez Jolantę Hinc-Mackiewicz, tekst Karola Samsela pt. Kochan filozoficznie, omawiający sztukę, oraz nagranie słuchowiska pod tym samym tytułem, co dramat, przygotowane w studio Teatru Polskiego Radia w reżyserii autora.

Zamieszczamy także recenzję Boskiej Petera Quiltera w reżyserii Tadeusza Łomnickiego z Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, ze świetną Grażyną Bułką w roli tytułowej Florence Foster Jenkins. Kolejną, już drugą (pierwsza w 2004) w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, premierę znanej sztuki Iwana Wyrypajewa Dzień Walentego opisuje Katarzyna Wojtysiak-Wawrzyniak.

W Zapowiedziach Kosmos, edukacja i Hans Christian Andersen, czyli ferie w Teatrze Guliwer.

mk.