Najnowszy numer teatrologii.info przynosi cztery teksty: felieton, artykuł i dwie recenzje. Wszystkie one dotyczą naszego aktualnego życia społecznego, a ich wspólnym mianownikiem jest zjawisko Innego w różnych odsłonach.
Zemsta w Toruniu nie zatrzymuje się na tradycyjnym obrazie „dwóch plemion” – raczej akcentuje jednostki – Papkina, Podstolinę – ale przede wszystkim swym finałem zwiastuje, że za chwilę problemy Zemsty znikną z naszej tkanki społecznej, bo wkraczające na scenę (w przenośni i dosłownie) młode pokolenie wygląda inaczej niż kontuszowi dziadersi. Młodzi są zupełnie inni.
Podobnie spektakl z Wałbrzycha pokazuje, że duża grupa polskiego społeczeństwa wygląda w rzeczywistości inaczej niż jest postrzegana.

Antoni Winch w swoim kolejnym felietonie z cyklu „Literatura podmiotu” wraca do dzieci Jana Jakuba wśród których sytuuje „kozła z krzywym okiem” czyli autora słynnej frazy „piekło to inni”. Winch opisuje różne piekła naszej codzienności, w tym to spowodowane „nadawaniem najprozaiczniejszym czynnościom wymiaru manifestu światopoglądowego”. Tekst też pokazuje jak figura Innego bywa cynicznie wykorzystywana.
Inny jest również teatr w okresie epidemii – jedną z jego postaci, pomysłową odmianę z Ameryki, opisuje Hubert Michalak.
jhs.