Od redakcji 67(120), czyli wakacyjne klimaty 7.

Przemijają kolejne dni i tygodnie tegorocznego lata. O przemijaniu będzie także w siódmym już wakacyjnym wydaniu teatrologii.pl, poświęconym, w przeważającej części, Pawłowi Jurkowi, dramatopisarzowi i scenarzyście publikującemu u nas od pół roku. Dziś premiera wideo-czytania performatywnego jego nowego kameralnego dramatu Lady Baba, anonsowanego już przez redakcję. Ukazuje on problemy związane z przemijaniem artystycznych sław i ich karier, z ich życiowymi zawirowaniami i tragediami. Sztuka w adaptacji i reżyserii Michała Zdunika, z młodymi świetnymi aktorami – Magdaleną Jaworską, Janem Husskowskim, Heleną Hajkowicz i Hubertem Fiebigiem, ze scenografią, zdjęciami, światłem i montażem Jędrzeja Skajstera oraz ciekawymi grafikami Agaty Skajster, zrealizowana została przez teatrologię.pl – Polską Kompanię Teatralną i sfinansowana przez Instytut Literatury.

Dreamy Bay w Perth, mieście, gdzie koncertowała Ewa Demarczyk

Dramat Pawła Jurka omawia i wnikliwie analizuje Wojciech Jerzy Kieler w artykule Opuszczona karuzela. Jurek w swym utworze odwołuje się do legendy Ewy Demarczyk, której pierwsza rocznica śmierci przypada za dwa dni, 14 sierpnia. Rok temu, w 18 numerze teatrologii.pl z 26 sierpnia odnotowaliśmy w tekście od redakcji smutną informację o odejściu tej obecnej-nieobecnej kultowej pieśniarki, i wtedy też swój wspomnieniowy felieton – Sierpniowe pożegnania – poświęcił Ewie Demarczyk Rafał Węgrzyniak. Dziś, nieomal w rocznicę Jej odejścia, prezentujemy blok dramaturgiczny inspirowany Jej życiem.

W rozmowie Jolanty Hinc-Mackiewicz z Pawłem Jurkiem pt. Bilet w jedną stronę znajdziemy wiele interesujących wątków związanych z jego sztuką Lady Baba, ale też inne, ciekawe refleksje.

Plaża w Andaluzji

Nie może oczywiście zabraknąć felietonu. Jarosław Jakubowski dzieli się w nim refleksjami z wyjazdu do Andaluzji, podczas którego zadziwiała go rozmowność Hiszpanów, potrafiących dzielić się każdą, nawet najbardziej błahą sprawą ze spotkanymi ludźmi. Po powrocie „na polską orbitę stacjonarną” odczuł pewien dyskomfort. Dlaczego skojarzył się Mu on z Muppetami można przeczytać w cyklu „Okiem dramaturga”.

mk.