Zaczął się wrzesień, a teatry powoli już inicjują sezon 2021/22, zapowiadając pierwsze premiery i ujawniając dalsze plany repertuarowe. Jednak obecna edycja teatrologii.pl, zawierająca trzy teksty, zamyka jeszcze okres kanikuły.

Jagoda Hernik Spalińska poświęciła swój felieton – napisany po dłuższej przerwie – litewskiemu reżyserowi Oskarasowi Koršunovasowi z powodu wywiadów, jakich udzielił w Polsce przy okazji prezentacji latem na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku swej inscenizacji Otella. Wspomina przy okazji festiwal w Poniewieżu. Ponieważ byłem także na tym festiwalu w 1995, pamiętam olśnienie spektaklem Koršunovasa Starucha 2. Nie zawiódł mnie Koršunovas, gdy w roku 2000 na wrocławskim „Dialogu” przedstawił swą adaptację Mistrza i Małgorzaty Bułhakowa. Ceniłem go nie tylko za inscenizatorską inwencję i umiejętność prowadzenia aktorów, ale również za to, że w przeciwieństwie do polskich reżyserów z jego generacji pamiętał czym był komunizm i Związek Sowiecki, podobnie jak Alvis Hermanis z Łotwy. Jednak inaczej niż Hermanis wyciąga z tego wnioski.
Z kolei Andrzej Dąbrówka w trakcie letnich wojaży na początku sierpnia obejrzał na festiwalu w Opolu uliczny i lalkowy spektakl osnuty wokół zamordowania biskupa krakowskiego Stanisława przez króla Bolesława. A jeśli ktoś chce pogłębić swoją wiedzę o lalkowym teatrze dawnym to jest wspaniała okazja. Publikujemy komunikat o międzynarodowej sesji naukowej poświęconej animacji w kulturze średniowiecznej Europy, organizowanej w połowie września w Białymstoku na tamtejszych wydziałach lalkarskich Akademii Teatralnej w Warszawie. Tą zapowiedzią sesji o teatrze średniowiecznym – napisaną całkowicie po angielsku – wprowadzamy teatrologię.info w nowoczesność!
rw.