Lekturę teatrologii.pl wielu czytelników zapewne rozpocznie od cieszących się coraz większą popularnością miniatur dramatycznych Pawła Jurka z cyklu Na Ziemi i w teatrze. Tym razem są to trzy sztuki: OnlyFans, Buntownicy na umowę-zlecenie i Globalny Narrator.
W tej edycji znalazły się aż cztery recenzje przedstawień granych od niedawna na polskich scenach. Jest omówienie adaptacji powieści kryminalnej Zygmunta Miłoszewskiego Gniew powstałej w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Analizy doczekały się wystawione w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku Resztki, oparte na powieści Mikołaja Łozińskiego Stramer i tomie opowiadań W. G. Sebalda Wyjechali. Skomentowany został Danton Konrada Hetela zaprezentowany w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Opisujemy Chaplina Jolanty Janiczak przygotowanego w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Ogłaszamy także zwięzłe sprawozdanie z dwudziestej edycji warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Tańca i Performansu Ciało/Umysł
Publikujemy ponadto omówienie wydanego przez Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie zbioru tekstów Dramaturgia. Wreszcie anonsujemy też sesję naukową poświęconą Szymonowi Konarskiemu w Akademii Teatralnej w Warszawie.

Miniony tydzień toczył się w cieniu finału siedemnastego Konkursu Chopinowskiego, zakończonego 23 października koncertem laureatów w Teatrze Wielkim. Dwa dni później Teatr Telewizji zaprezentował, piątą już w jego dziejach, realizację Lata w Nohant Jarosława Iwaszkiewicza przygotowaną przez reżyserkę Kingę Dębską. Wszystko w tym spektaklu – począwszy od radykalnych skrótów w tekście dramatu, poprzez filmową reżyserię i zdjęcia kręcone na ogół w plenerach, oraz dobór aktorów grających karykaturalne figury na czele z Chopinem, aż do tła muzycznego ułożonego z najbardziej znanych jego utworów – było świadectwem postępującego upadku Teatru Telewizji. Słusznie w prasowych omówieniach owego spektaklu upomniano się już o dostępną na platformie vod.tvp czarnobiałą realizację Lata z Nohant z 1972 z Haliną Mikołajską w roli George Sand i Leszkiem Herdegenem jako Chopinem. Ale przecież istnieje też barwny spektakl w reżyserii Agnieszki Glińskiej z roku 1999, z Joanną Szczepkowską odtwarzającą Sand i prześliczną Aleksandrą Popławską jako Solange. Zamiast go po prostu przypomnieć, prowizoryczne kierownictwo Teatru Telewizji wolało zmarnować publiczne pieniądze na kolejną, a przy tym całkowicie chybioną realizację Lata w Nohant. Chociaż podobno Iwaszkiewicz po obejrzeniu nawet najbardziej żenującego przedstawienia mówił aktorom za kulisami, że było to najlepsze Lato w Nohant, jakie dotąd widział.
rw.
Ze względu na zbliżające się Święto Zmarłych, dzień Wszystkich Świętych, zgodnie ze starą tradycją teatralną, teatrologia.pl w przyszłym tygodniu się nie ukaże. W kolejnym tygodniu zaś, w związku z Narodowym Świętem Niepodległości, opublikujemy tylko okolicznościowy felieton. Następna pełna edycja teatrologii.pl pojawi się więc dopiero 18 listopada.