
Instytut Teatralny zaprasza 19 czerwca na inaugurację projektu „Teatr polski poza Polską w Polsce”. Wydarzenie obejmuje debatę poświęconą 65-letniej działalności Teatru „Studio” w Wilnie, pokaz filmu „Lila Kiejzik– portret” oraz pokaz spektaklu „Noc Helvera” . Wstęp wolny.
Teatr polski poza Polską jest zjawiskiem wielowarstwowym i nieopisanym, które zasługuje na uwagę i poznanie. Jedną z form przybliżenia tego fenomenu jest wszechstronna prezentacja najciekawszych i najwartościowszych teatrów i spektakli w Polsce.
W ramach projektu „Teatr polski poza Polską w Polsce” w latach 2023-2025 odbędą się pokazy przedstawień, projekcje zapisów filmowych spektakli archiwalnych, seminaria, spotkania po spektaklach, warsztaty z zaproszonymi polskimi teatrami i grupami teatralnymi działającymi aktywnie poza granicami kraju. Projekt jest jednym z rozwinięć projektu „Teatr polski poza Polską”.
W czerwcu w Instytucie Teatralnym odbędzie się pierwsze wydarzenie zorganizowane w ramach wspomnianego projektu. Złoży się na nie minidebata poświęcona ponad 65-letniej działalności Polskiego Teatru „Studio” w Wilnie, prezentacja filmu dokumentalnego „Lila Kiejzik– portret” w reżyserii Agnieszki Wąsikowskiej oraz pokaz spektaklu „Noc Helvera” w reżyserii Jonasa Vaitkusa.
Wstęp wolny.
organizator: Fundacja Pomysłodalnia
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Film „Lila Kiejzik– portret”
Lila Kiejzik to wybitna reżyserka teatralna, kierowniczka i reżyserka Polskiego Teatru Studio w Wilnie. W filmie dokumentalnym wyruszamy z bohaterką w podróż do jej rodzinnego domu w Dojlidach, w którym mieszkała z ciotką. Oglądamy znajome jej widoki zza okna i szkołę oraz wycięty wokół sad. Wspominamy wraz z nią Syberię, gdzie zesłany był wujek Antoni, pierwsze spotkania z teatrem, próby z maleńkim synem Edwardem, krótsze i dłuższe rozstania. Odwiedzamy „teatr Kiejzików”, który obecnie Kiejzik tworzy ze wspaniałym zespołem. A może rodziną?
Dokument o Lili Kiejzik stanowi jednocześnie opowieść o tym, jak teatr może stać się domem, który jednoczy różne dusze. To refleksyjny, spokojny spacer sentymentalny, poetycka podróż przez świat bohaterki.
reżyseria: Agnieszka Wąsikowska
czas trwania: 30 minut
produkcja: Telewizja Polska przy produkcji TVP Kultura oraz współorganizacji TVP Wilno
Spektakl „Noc Helvera”
To jeden z najlepszych polskich dramatów, jakie powstały w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Villqist poszukuje istoty człowieczeństwa, przede wszystkim poprzez ukazanie inności swoich bohaterów. Pisze także o lękach, nienawiści, miłości, samotności i cierpieniu. „Noc Helvera” jest tekstem niezwykle aktualnym. Opisuje mechanizmy, które budzą się w obliczu
zagrożenia. Taka noc może zdarzyć się praktycznie wszędzie, bo niemal wszędzie mamy do czynienia z jakąś indoktrynacją – polityczną, religijną czy rasową. Dramat stanowi doskonałe odbicie lęków i zjawisk zachodzących we współczesnym świecie.
„Noc Helvera“ opowiada historię dwojga ludzi, kobiety i dorosłego mężczyzny, pragnących bliskości, zrozumienia, wzajemnej miłości, a jednocześnie zadających sobie ból. Prowokuje do namysłu nad kwestiami palącymi i fundamentalnymi jednocześnie.
autor: Ingmar Villqist
reżyseria: Jonas Vaitkus
obsada: Agnieszka Rawdo (Klara), Edward Kiejzik (Helver)
scenografia/kostiumy: Jonas Arčikauskas
muzyka: Linas Rimša
inspicjentka: Kinga Lewko
plakat: Krzysztof Motyka
czas trwania: 85 minut (bez przerwy)
HARMONOGRAM
10:00-12:30 | spotkanie (minidebata) z Polskim Teatrem „Studio” w Wilnie (projekcja filmu „Lila Kiejzik – portret”, prezentacja teatru, dyskusja)
uczestnicy debaty: Lila Kiejzik, Jonas Vaitkus, Edward Kiejzik, Jarosław Cymerman, Piotr Wyszomirski
18:00-19:25 | pokaz spektaklu „Noc Helvera”
19:30-20:15 | rozmowa po spektaklu