CZYTANIE SZTUKI MARKA KOCHANA „NIE PRZESZKADZAJCIE MI SŁUCHAĆ SŁOWIKÓW” 8 VI 2024 g. 19.00

G R A W H I S T O R I Ę

Fundacja Między Słowami zaprasza na czytanie performatywne sztuki Marka Kochana pt. „Nie przeszkadzajcie mi słuchać słowików” w reżyserii Marcina Kwaśnego.

8 czerwca (sobota) godz. 19.00

Scena w podziemiach Kościoła Wszystkich Świętych przy Placu Grzybowskim 3/5.

Twórcy:

Autor – Marek Kochan

Reżyseria – Marcin Kwaśny

Obsada: Klaudia Kwaśny, Marcin Kwaśny, Filip Gurłacz

WSTĘP WOLNY, rezerwacja miejsc: dorczerwinska@gmail.com; tel. 501-071-000

O dramacie

Jak zainteresować historią młode pokolenie? Czy trudne, czasem kontrowersyjne wybory z przeszłości mają wpływ na współczesność? Jak zachowalibyśmy się w obliczu zagrożenia i presji, której podlegali bohaterowie historii najnowszej? To tylko niektóre pytania, które można zadać po lekturze dramatu „Nie przeszkadzajcie mi słuchać słowików” Marka Kochana.

kpt. Zdzisław Broński „Uskok”

Życie jednego z żołnierzy niezłomnych, Zdzisława Brońskiego „Uskoka” trafia do odbiorcy w formie gry fabularnej RPG. Ten zabieg formalny powoduje, że każdy z nas może zidentyfikować się z postacią historyczną. Pokazuje też, że dramat człowieka w sytuacji bez dobrego wyjścia jest uniwersalny. Sięgając do literackiego pierwowzoru – pamiętników Zdzisława Brońskiego – autor umiejętnie wplótł w tę historii Mistrza Gry i Piękną Panią. W efekcie powstało dzieło oryginalne i wciągające. W przestrzeni teatralnej nabiera dodatkowych znaczeń i wartości.

O Autorze

Marek Kochan jest pisarzem, reżyserem słuchowisk radiowych, dramaturgiem i profesorem SWPS. Jego sztuki były realizowane w Teatrze Telewizji i jako słuchowiska radiowe. Zostały też opublikowane w trzech zbiorach po polsku i jednym po hiszpańsku. Dramat „Nie przeszkadzajcie mi słuchać słowików” pochodzi z najnowszego tomu „Dramaty Intymne”, wydanego przez Bibliotekę Teatrologii.pl w 2023 r.

O Wykonawcach

Klaudia Kwaśny – aktorka, śpiewaczka (sopran). AbsolwentkaRoyal Conservatoire of Scotland w Glasgow w Szkocji. Współpracowała m.in. ze Szkocką Operą Narodową. Laureatka m.in. konkursu pieśni im. Tony and Tania Webster. Zdobywczyni złotego medalu William Allan Prize i wyróżnienia na ogólnopolskim konkursie w Drezdenku. Była finalistką międzynarodowego konkursu im. Ady Sari.

Marcin Kwaśny – reżyser, scenarzysta, aktor teatralny i filmowy. Absolwent PWST w Warszawie. Był w zespole Teatrze Kwadrat i Teatru Polskiego, współpracuje z wieloma scenami. Ma w dorobku kilkaset ról. Laureat m.in. Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia” w Tarnowie, IV Festiwalu Sztuki Słowa „Verba Sacra” w Poznaniu, głównej nagrody aktorskiej za rolę w filmie „Rezerwat” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Golden Brig” w Odessie.

Filip Gurłacz – aktor, absolwent Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Na dużym ekranie zadebiutował rolą „Rogala” w filmie Jana Komasy „Miasto 44”. Zagrał także w ostatnim filmie Andrzeja Wajdy „Powidoki”. Szerokiej publiczności znany z seriali telewizyjnych m.in. „Pierwsza miłość”, „Stulecie Winnych”. Zagrał główną rolę w krótkometrażowym filmie „Spowiedź” w reżyserii Marcina Kwaśnego.

Fundacja Między Słowami prezentuje performatywne czytanie dramatu w ramach projektu TEATR WARTOŚCI. PRZEGLĄD POLSKICH SPEKTAKLI KLASYCZNYCH I WSPÓŁCZESNYCH, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury