KONWERSATORIUM NAUKOWE (IS PAN)

Fot. Zbigniew Darda

19 października 2018, o godz. 12.00 w Sali im. Sobieskich odbędzie się naukowe konwersatorium na dwa głosy Zakładu Historii i Teorii Teatru. Joanna Kocemba-Żebrowska wygłosi referat  Od współudziału do współautorstwa. Teatr Strefa Wolnosłowa jako teatr partycypacyjny, a dyskusję zainicjuje dr Katarzyna Kułakowska. Zapraszamy!

Teatr partycypacyjny można zdefiniować jako twórcze i partnerskie działanie grupy osób, które ma charakter społeczny, angażujący, wspólnotowy, a przy tym bliskie jest ideom emancypacji przez sztukę oraz kolektywnego współdecydowania o artystycznym kształcie działania. To teatr rozwijający ludzką kreatywność i aktywność, rozszerzający pole uczestnictwa w kulturze i demokratyzujący sztukę, a zatem funkcjonujący jako praktyka artystyczna i społeczna. Jednak partycypacja, rozumiana ze amerykańską aktywistką społeczną Sherry R. Arnstein jako dzielenie się władzą, w obszarze sztuki nie daje się sprowadzić do prostego pytania o to, kto podejmuje decyzje, lecz podlega skomplikowanym negocjacjom.  

Przedmiotem refleksji podjętej w referacie będzie partycypacyjny wymiar działalności teatralnej Fundacji Strefa Wolnosłowa. Spektakle Strefy Wolnosłowej tworzone są we współpracy z grupami wielokulturowymi, których uczestnicy opowiadają swoje historie, twórczo je przetwarzając i wykonując na scenie, mają więc wpływ na treść przedstawień. Jednak ostateczny kształt widowiska uzależniony jest od pomysłu i propozycji inicjatorów działania. Na czym zatem zasadza się partycypacja aktorów tego teatru, w czym partycypują, o czym decydują, do czego są dopuszczani, w jaki sposób twórczo wykorzystują sytuację artystyczną, by decydować o czym chcą opowiadać? W jakiej mierze działania teatralne oraz ich konteksty uwzględniają intencje aktorów-autorów opowieści? W jakim zakresie i w jaki sposób spektakle Strefy Wolnosłowej realizują model teatru partycypacyjnego? http://www.ispan.pl/pl/konwersatorium-naukowe-zakladu-historii-i-teorii-teatru-20455