Piotr Piber / W ODWIEDZINACH U STWORA TR-a

W Krainie Zapadni autorstwa Anny Kurelskiej i Anny Rochowskiej to książka dla dzieci opowiadająca o przygodach Joelki, dziewczynki, która za sprawą napotkanego na skwerku przed domem sympatycznego, kosmatego stwora TR-a trafia do świata teatru. Długo krążąc po labiryncie jego ciemnych korytarzy, poznaje wiele dziwnych postaci: Dźwiękowca, Świetlika, Garderobianą, Inspicjentkę. W końcu dociera na próbę i spotyka na niej reżysera oraz aktorów.

Perypetie Joelki mają przybliżać młodym widzom, to „czego nie widać”, i oswoić ich z teatrem mogącym w pierwszej chwili onieśmielać. Gdy ma się kilka lat, nawet samodzielne zostawienie rzeczy w szatni i odebranie numerka jest przeżyciem, nie mówiąc już o wejściu na pogrążoną w mroku widownię. Wszystko wydaje się bardzo rzeczywiste i dorośli muszą ciągle przypominać, że to, co widać na scenie, nie do końca dzieje się naprawdę, że to taka trochę prawda, a trochę nie.

W Krainie Zapadni pozwala lepiej wejść w dziwny teatralny świat i dowiedzieć się, ilu ludzi musi współpracować, żeby mógł zaistnieć przez moment, w którym go odwiedzamy jako widzowie. Dzieciom, uwielbiającym dowiadywać się o nowych, nieznanych im dotąd zawodach, sprawia to wielką frajdę.

Autorka szaty graficznej książki, Ola Jasinowska, stworzyła oryginalny i pozbawiony przesłodzonego infantylizmu projekt. Jej schematyczne, proste ilustracje intrygują i rozbudzają wyobraźnię swoją tajemniczością i niedopowiedzeniem.

Promocja książki połączona była ze zwiedzaniem TR Warszawa (który jest wydawcą W Krainie Zapadni) przez dzieci i zgłębianiem jego sekretów. Można było dostać się za kulisy, na scenę, zobaczyć, jak buduje się różne sceniczne nastroje za pomocą odpowiedniej pracy światłem i dźwiękiem, zanurzyć się w oparach sztucznej mgły i doświadczyć na własnej skórze opadów śniegu z piany. Mój sześcioletni syn wrócił do domu zachwycony i podekscytowany, potem zakończyliśmy dzień lekturą Krainy zapadni i nałożeniem filtrów z kolorowego papieru na wszystkie lampy w jego pokoju.


Anna Kurelska, Anna Rochowska, W Krainie Zapadni, ilustracje Ola Jasionowska, TR Warszawa, Warszawa 2018.

Ilość archiwalnych odsłon: 55