PROMOCJA „ZNAKÓW” JAROSŁAWA JAKUBOWSKIEGO 4 IV 2023 g. 18.00

We wtorek, 4 kwietnia 2023 o godz. 18:00 w siedzibie PIW na ul. Foksal 17 w Warszawie, odbędzie się spotkanie poświęcone najnowszemu tomowi dramatów Jarosława Jakubowskiego, poety, prozaika, dramatopisarza i krytyka literackiego, „Znaki”.


Rozmowę z autorem poprowadzi Katarzyna Wójcik, dziennikarka literacka, copywriterka, redaktorka książek i wykładowczyni na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wraz z Jarosławem Jakubowskim prowadzi program literacki „Gadające Głowy” w TVP Bydgoszcz.  

Fragmenty sztuk ze zbioru przeczyta Oskar Hamerski, aktor Teatru Narodowego.

Utwory zamieszczone w książce takie jak: Generał, Znaki, Banalna historia, Równina, czy Urodziny doczekały się już wcześniej publikacji książkowych. Oprócz nich w tomie znalazły się nigdy dotąd niepublikowane dramaty: Hermaszewski, Moja Romy oraz Powrót porucznika.

W „żywym teatrze” wystawiono Generała, w Teatrze Telewizji: Generała i Znaki, jako słuchowiska zrealizowano: Generała, Witaj Barabaszu i H. Z kolei utwór Urodziny został zarejestrowany na wideo jako czytanie performatywne (teatrologia.info). Dramaty: Równina, Moja Romy i Hermaszewski nie były dotąd wystawiane.

Dramat Generał uhonorowano nagrodą Grand Prix Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych „Raport”. Za dramaty Generał i Znaki Jarosław Jakubowski otrzymał nagrodę główną Festiwalu Dwa Teatry 2019 w Sopocie.

Jarosław Jakubowski napisał we wstępie do tomu dramatów Znaki:

„W chwili, gdy piszę ten wstęp, na Ukrainę spadają rosyjskie bomby. Kijów się broni. Historia postanowiła znowu zagrać na nosie niegdysiejszym piewcom jej końca. »A więc wojna!« – w trzeciej dekadzie XXI wieku te słowa wracają jak echo wieku poprzedniego. Słowo na »W«, odmieniane przez różne przypadki, czytelnicy znajdą w co najmniej połowie z ośmiu zamieszczonych tu utworów. Bohaterowie »Generała«, » Równiny«, »Hermaszewskiego«, »Urodzin« i »Powrotu porucznika« wojnę albo mają za sobą, albo też nigdy się ona dla nich nie skończyła. Nawet w utworach, które nazywam »dramatami prywatnymi«– w »Znakach«, »Banalnej historii« czy »Mojej Romy« – panuje atmosfera jakiejś pożogi, która zniszczyła strukturę świata.

Nie nosiłem się z zamiarem wydania wyboru »dramatów wojennych« – tak się po prostu złożyło, że od 2010 roku do roku 2022, kiedy skończyłem »Powrót porucznika«, pisałem utwory o zbliżonej tematyce. Uważam, że pisarz – poza tym, że jest obdarzony osobistym aparatem wyobraźni i języka – jest również wyrazicielem atmosfery swojego czasu”.