Od redakcji 177(230), czyli pod znakiem psyche.

W dzisiejszym listopadowy wydaniu „Teatrologi.info” publikujemy kolejny felieton, współpracującego z nami niemal od początku, Jarosława Jakubowskiego, tegorocznego laureata Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Idea”. Z radością przekazujemy naszemu autorowi wyrazy uznania i gratulacje. A w felietonie zatytułowanym O usuwaniu opisuje Jakubowski swe doznania po październikowych wyborach parlamentarnych, ukazując zarysy nowej panoramy rodzimej kultury. Na wstępie tekstu przywołuje twórcę krakowskiej psychiatrii, któremu dedykował swą nową sztukę Przesiadka, prof. Antoniego Kępińskiego, przypominając, że to on „zrewolucjonizował w Polsce podejście do pacjenta”, podkreślając wagę rozmowy. Efektów takiego postępowania trudno jednak doszukać się w szpitalach psychiatrycznych, co z dużą dozą psychicznego napięcia, wręcz elektryzująco opisuje w swym monodramie Mirosław Konieczny, którego Mój dekalog, czyli dziesięć wariacji na temat wariacji publikujemy w dziale Dramatu wraz z omówieniem tekstu, rozmową z autorem i wideo fragmentów monodramu w reżyserii Michała Zdunika. Zwiastun nagrania zamieszczamy na naszej stronie.

Ogłaszamy ponadto cztery recenzje. Odprawę posłów greckich Jana Kochanowskiego w reżyserii Macieja Wojtyszki w nowym opracowaniu językowym Antoniego Libery z Teatru Polskiego w Warszawie omawia Andrzej Dąbrówka. Opowieści Lasku Wiedeńskiego Ödöna von Horvátha w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej przygotowane na Scenie przy Wierzbowej w warszawskim Teatrze Narodowym obejrzała Ewa Millies-Lacroix. Rosmary Grzegorza Likego na podstawie filmu Rosemary’s Baby Romana Polańskiego w reżyserii Michała Nowickiego z Teatru Barakah w Krakowie opisuje Artur Grabowski, a o Balladynie z Teatru Układ Formalny we Wrocławiu, gdzie reżyserka Marta Streker uwypukla portret psychologiczny tytułowej postaci, ukazując narastającą jej psychozę, pisze Kamil Bujny.

W dziale Książek prezentujemy Teatr Ireny i Tadeusza Byrskich, czyli idea prowincji oswojonej w praktyce Wenety Puklicz-Pierzchały wydanej przez Akademię im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, którą omawia Hubert Michalak.

W Zapowiedziach TEATRALNY LISTOPAD w Łazienkach z wieloma ciekawymi wydarzeniami.

mk.