Od redakcji 28(81), czyli Kierownik Literacki

Publikujemy dziś dwa teksty dotyczące Ludwika Flaszena. To On, Jan Błoński i Konstanty Puzyna podnieśli rangę kierownika literackiego w teatrze do pozycji współkreatora profilu teatru, głównego partnera dyrektora w myśleniu o kształcie sceny. Agnieszka Wójtowicz, autorka książek o teatrze Jerzego Grotowskiego, publikuje fragmenty zatrzymanego przez cenzurę tekstu Ludwika Flaszena. Rafał Węgrzyniak rysuje sylwetkę najbliższego współpracownika Jerzego Grotowskiego poprzez swoje wspomnienia z Nim związane.

Prof. Andrzej Dąbrówka opisuje już trzecią premierę w Teatrze Telewizji. Tym razem zaległa premiera, jeszcze z października Halo, halo tu mówi Warszawa Iwony Rusek i Ewy Małecki. Na naszym portalu cały czas jest dostępny inny tekst autorki tego spektaklu i fragment słuchowiska duetu Rusek/Małecki.

Artur Grabowski pisze o spektaklu Piotruś Pan i Jakub Hak wystawionym przez Teatr im. Słowackiego w krakowskim banku. Wieczny chłopiec, bank i skarb piratów…

Czasem śmierci postaci literackich dotykają nas z siłą podobną do tej odejściom rzeczywistym. Lis – bohater Nieznormalizowanego maszynopisu o Lisie Antoniego Wincha, umiera w pierwszym akapicie ostatniego odcinka, nie zdążywszy powiedzieć swojego drugiego ostatniego słowa. Jako bezwzględna wielbicielka tego bohatera mam ochotę na to samo, co podmiot liryczny w ostatnim zdaniu tego ostatniego odcinka. Na szczęście to nie koniec tej serii….

jhs.