Od redakcji 30 czyli Niepodległość raz jeszcze

W zeszłym tygodniu świętowaliśmy dzień odzyskania Niepodległości – w tym tygodniu temat wraca. Nasz felietonista prof. Jarosław Komorowski przypomina numer „Pamiętnika Teatralnego” – pisma założonego przez Leona Schillera, a potem potwierdzającego wiele lat swoją markę pod redakcją prof. Zbigniewa Raszewskiego i prof. Bohdana Korzeniewskiego – wydanego dwa lata temu dla uczczenia stulecia odzyskania państwowości. Jarosław Komorowski był w tym okresie redaktorem naczelnym tego pisma.

Tymczasem prof. Andrzej Dąbrówka opisał zeszłotygodniową premierę w Teatrze Telewizji, który zaprezentował sztukę Macieja Wojtyszki, nawiązującą do postaci dwóch Ojców Niepodległości – Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego – w perspektywie feministycznej.

Trzeci dzisiejszy tekst też nawiązuje do odzyskania niepodległości,czy może po prostu wolności i demokracji. Prof. Andriej Moskwin jest znanym w Polsce znawcą teatru białoruskiego. Był on współorganizatorem czytań dramatów białoruskich w stołecznym Teatrze Dramatycznym. Ich opis, który prezentujemy, pokazuje, że co jak co, ale dramaturgia w Białorusi ma się świetnie.

jhs.