Od redakcji 31(84), czyli Sławomir Mrożek i Andrzej Maria Marczewski

W tym roku mija 90 lat od urodzenia Sławomira Mrożka. Z tej okazji Polska Kompania Teatralna we współpracy z Instytutem Teatralnym przygotowała wydarzenie „Mrożek i nowoczesność”. Jednak konferencja naukowa, pomyślana jako część tego wydarzenia, została przeniesiona na przyszły rok czyli na czas po pandemii. Nie zrezygnowaliśmy jednakowoż z pozostałych elementów tego wydarzenia – czyli czytania Vatzlava Sławomira Mrożka i rozmów na temat tego pisarza i tego dramatu – które dziś prezentujemy. W rozmowach prowadzonych przez Antoniego Wincha biorą udział: Antoni Libera, Artur Grabowski, Rafał Węgrzyniak i Jarosław Gajewski. W czytaniu sztuki Mrożka wzięli udział: Joanna Halinowska, Mateusz Rusin i Jarosław Gajewski. Rozmowy i czytanie odbyły się w formie hybrydowej – online i przy bardzo ograniczonej liczbowo publiczności. Tym zapisom towarzyszy tekst Antoniego Wincha, który jest jednym z referatów niewygłoszonych na sesji Mrożkowskiej, którą woleliśmy przenieść na czas, gdy będą możliwe rozmowy.

Dwie recenzje, które publikujemy, to również świadectwo swoich czasów: jedna dotyczy fascynującego spektaklu Andrzeja Barańskiego w Teatrze Telewizji, druga premiery w Teatrze Polskim w Warszawie, która odbyła się online. Jako trzeci tekst proponujemy przypomnienie kultowego spektaklu Krystyny Jandy, który obchodzi w tym miesiącu swoje 30-lecie. Publikujemy też cotygodniowy felieton – oko dramaturga spoczęło na otaczającej nas rzeczywistości.

W przeddzień pojawienia się tego numeru teatrologii.info, wieczorem, dotarła do nas smutna wiadomość o nagłej śmierci reżysera Andrzeja Marii Marczewskiego. Niech Spoczywa w Pokoju.

jhs.