Od redakcji 33, czyli Marta Fik

Pojutrze, 11 grudnia, minie 25 lat od przedwczesnej śmierci Marty Fik. Ta słynna, wybitna znawczyni teatru powojennego, autorka wielu ważnych recenzji, analiz i książek, była dla wszystkich osób w naszej redakcji kimś ważnym, kimś z kim łączyły nas różne relacje: ucznia, koleżanki, podwładnej, a czasem wszystkie naraz. Osobą, której wszyscy coś zawdzięczamy – Marta Fik bowiem w ostatnim okresie życia była kierownikiem Zakładu Teatru w Instytucie Sztuki PAN. Dzisiejszy numer teatrologii.info poświęcamy Jej pamięci. Specjalnie w celu uczczenia tej ważnej postaci poprosiliśmy o wspomnienie bliską Jej osobę, podobnie jak Marta Fik zasłużoną dla polskiej krytyki teatralnej, autorkę wielu ważnych tekstów o teatrze, dr Elżbietę Morawiec. Jesteśmy bardzo wdzięczni Elżbiecie Morawiec, że zechciała się podzielić swym wspomnieniem o Pani Marcie.

Marcie Fik poświęcony jest też felieton Rafała Węgrzyniaka – ucznia i współpracownika Pani Marty, redaktora Jej ostatniej, wydanej za życia, książki Marcowa kultura.

Czasy temu obecnie nie sprzyjają, ale na pewno warto w przyszłości pomyśleć o konferencji poświęconej postaci i dorobkowi Marty Fik.

jhs.