PO SPOTKANIU IN MEMORIAM W INSTYTUCIE TEATRALNYM

fot. Maciej Czerski/IT

6 kwietnia 2024 w Instytucie Teatralnym odbyło się zorganizowane przez Dyrekcję Instytutu Teatralnego oraz redakcję „Raptularza” spotkanie, podczas którego wspominaliśmy Rafała Węgrzyniaka. Przy wejściu do sali widowiskowej, gdzie zebrali się przybyli goście, stał ekran i były na nim wyświetlane nagrania wykładów Rafała.

Podczas spotkania, rozpoczętego wzruszającą wypowiedzią dyrektor IT Elżbiety Wrotnowskiej-Gmyz, wspominały Rafała osoby związane z Nim na różnych etapach jego zawodowego życia. Roman Pawłowski w nagranym wspomnieniu opowiadał o okolicznościach, w jakich poznał Rafała, i wnikliwie scharakteryzował jego sylwetkę krytyka teatralnego. Wspominał Go również jako przyjaciela. Była podsekretarz stanu w MKiDN Wanda Zwinogrodzka oraz dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy Wojciech Tomczyk, studiujący z Nim na Wiedzy o Teatrze w warszawskiej PWST, dzielili się wspomnieniami z tego wspólnego okresu ich życia. Nasza redaktor naczelna Jagoda Hernik Spalińska opowiadała o wieloletniej współpracy i przyjaźni z Rafałem. Następnie swoimi historiami z Nim związanymi dzielili się licznie przybyli na spotkanie Znajomi, Rodzina, Przyjaciele – Jerzy Węgrzyniak, Włodzimierz Kaczkowski, Jacek Zembrzuski, Joanna Szumańska, Marzena Kuraś, Przemysław Skrzydelski, Magdalena Hernik. Całość prowadził i także opowiadał o pracy Rafała w IT wicedyrektor Jarosław Cymerman. Spotkaniu towarzyszył pokaz w tle sceny zdjęć Rafała.

21 marca 2024 zadaliśmy Państwu na łamach „Teatrologii.info” pytanie, czy pismo powinno nadal wychodzić mimo braku dotacji. Otrzymujemy wiele głosów wsparcia i zachęty do dalszej pracy. Nie idą za tym jednak nowe możliwości finansowe, które pozwoliłyby nam wypłacać honoraria autorom. Dotychczas otrzymaliśmy 1500 zł, które nasi czytelnicy wpłacili na konto, za co bardzo dziękujemy. Zachęcamy do kontaktu z nami i liczymy na Państwa wsparcie.

Redakcja.