Od redakcji 200-201(253-254), czyli między „Czarodziejską górą” a „Empuzjonem”.

W dzisiejszym majowym podwójnym numerze „Teatrologii.info” publikujemy recenzję Czarodziejskiej góry na podstawie powieści Thomasa Manna w reżyserii Michała Borczucha z TR Warszawa, którą obejrzała Kalina Zalewska, zestawioną z Empuzjonem Olgi Tokarczuk, będącym literackim dialogiem polskiej noblistki z niemieckim laureatem nagrody Nobla, w reżyserii Radosława Rychcika z Teatru im. A. Fredry w Gnieźnie, omawianym przez Adama Domalewskiego. Co z tego wynika, zobaczcie Państwo sami.

Edward Jakiel pisze dla nas o ostatniej premierze z Teatru Wybrzeża w Gdańsku Iwonie, księżniczce Burgunda Witolda Gombrowicza w reżyserii Adama Orzechowskiego. Ogłaszamy także recenzję Magdaleny Mikrut-Majeranek ze Wspomnień w reżyserii Czesławy Kwaśniok ze Śląskiego Teatru Impresaryjnego im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej, przygotowanych przez zespół teatralny tamtejszych seniorów pod nazwą Dobrani. Do tematyki publiczności, obecnej w tych dwóch spektaklach, nawiązuje także w dziale felietonów w cyklu En face Jolanta Hinc-Mackiewicz. Powracając do czasów swych teatralnych początków i spełnionego marzenia – wyreżyserowania sztuki w teatrze zawodowym, dochodzi do niepokojących wniosków.

Publikujemy także tekst poświęcony Rafałowi Węgrzyniakowi, którego wspomina uczestniczka Studiów Podyplomowych na kierunku Teatrologia, w Instytucie Sztuki PAN, dziennikarka radiowa, Malwina Kiepiel.

Uruchamiamy nowy dział poświęcony naszemu zmarłemu niedawno Redaktorowi, gdzie znaleźć można wszystkie Jego teksty pisane dla Teatrologii.info – recenzje, felietony, artykuły oraz filmy przygotowane przez Fundację Dziedzictwa Europy. Dział zatytułowany „Rafał Węgrzyniak in memoriam” znajduje się w górnej zakładce. Wszystkich chętnych do podzielenia się swoimi wspomnieniami i refleksjami związanymi z Rafałem Węgrzyniakiem zapraszamy do przysyłania tekstów na adres mailowy redakcji: redakcja@teatrologia.pl

W Zapowiedziach zachęcamy do odwiedzenia teatrów biorących udział w dwudziestej edycji Nocy Muzeów 18 maja 2024.

mk.