Od redakcji 199(252), czyli „Dziwny jest ten świat”

Dzisiejsze wydanie „Teatrologii.info” przypada w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który obchodzony jest od 2 maja 2004 roku. W uzasadnieniu jego ustanowienia możemy przeczytać, że wybór dnia, w którym przypada, nie był przypadkowy – chodziło między innymi o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach w historii Polski oraz podkreślenie obchodów Święta Polonii i Polaków za Granicą.

To święto nie tylko wyrażania szacunku do flagi i symboli narodowych, poświęcone powinno być także propagowaniu wiedzy i autorefleksji o polskiej tożsamości. Umiejscowienie Dnia Flagi między świętami 1 Maja i 3 Maja również ma swoje znaczenie. Warto przypomnieć, że za komuny właśnie 2 maja zdejmowano Biało-Czerwoną, aby nie była eksponowana w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Również 20 lat temu, 7 maja 2004, w Iraku zginął polski dziennikarz Waldemar Milewicz. Był autorem m.in. telewizyjnego cyklu „Dziwny jest ten świat”, a trzy lata temu Honorata Zapaśnik napisała, wykorzystując ten sam tytuł i przesłanie protest songu Czesława Niemena, opowieść o Milewiczu.

Prime Time, spektakl warszawskiego Teatru Polskiego w reżyserii Anny Sroki-Hryń poświęcony temu korespondentowi wojennemu, recenzuje Zuzanna Liszewska-Soloch.

Aleksandra Wach omawia Człowieka z papieru. Antyoperę na kredyt” Jakuba Skrzywanka w jego wersji premierowej z Przeglądu Piosenki Aktorskiej – z gwiazdami muzyki w galowej obsadzie. Czy rzeczywiście po marmurze, żelazie, właśnie nietrwały papier jest materiałem najlepiej określającym naszego współczesnego bohatera?

Z innym obliczem „dziwnego świata” rodzinnych zakleszczających relacji spotkamy się w przedstawieniu Artura Urbańskiego Rodzeństwo w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Najnowszą premierę sztuki Thomasa Bernharda z 1984 roku opisuje Katarzyna Wojtysiak-Wawrzyniak.

W felietonowym cyklu Obchody z Turoniem Marek Kochan pisze o Królu Maciusiu Drugim i ucieczce od dorosłości, która „jest taka udręczająca!”.

W Zapowiedziach zapraszamy do Gardzienic na majowe Maratony Teatralne.

Życzmy sobie, aby „majowa jutrzenka” przyniosła nam inspirujące przemyślenia o polskiej demokracji i wiarę, że „ludzi dobrej woli jest więcej”.

eml.