Od redakcji 203(256), czyli teatralne rozmaitości.

Tematyka dzisiejszego wydania jest dość rozległa. Odnajdziemy w niej echa historyczne, muzyczne, filmowe. Spektakl Teatru Powszechnego w Łodzi, Biedermannowie Anny Wakulik w reżyserii Adama Orzechowskiego przedstawiający przejmującą historię łódzkiej rodziny przemysłowców o niemieckich korzeniach, oglądała i opisuje Katarzyna Wojtysiak-Wawrzyniak. I love Chopin w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego Wrocławskiego Teatru Pantomimy recenzuje Kamil Bujny, zwracając uwagę, że przedstawienie jest „apoteozą indywidualnego odbioru sztuki”, jednocześnie nie dając widzowi przestrzeni na własną interpretację. Dyplomowy spektakl Festen według scenariusza Thomasa Vinterberga i Mogensa Rukova w reżyserii Remigiusza Brzyka pokazany w Teatrze Studyjnym w Łodzi, odwołujący się do nagrodzonej na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes w 1998 roku filmowej wersji tej rodzinnej historii, omawia Wojciech Jerzy Kieler.

W dziale felietonów trzy nowe miniatury sceniczne Pawła Jurka, ukazujące losy aktorów i dyrektorów teatru, ciągle takie same na przestrzeni wieków.

W Zapowiedziach czytanie performatywne dramatu Nie przeszkadzajcie mi słuchać słowików Marka Kochana zorganizowane przez Fundację Między Słowami w ramach cyklu TEATR WARTOŚCI. PRZEGLĄD POLSKICH SPEKTAKLI KLASYCZNYCH I WSPÓŁCZESNYCH. Sztuka Marka Kochana poświęcona jest postaci Zdzisława Brońskiego „Uskoka” i została opublikowana w najnowszym tomie utworów tego autora wydanym w ramach Biblioteczki Teatrologii.pl, zatytułowanym Dramaty intymne.

mk.