Od redakcji 87(140), czyli NOWY ROK 2022

il. z Podróży teatralnej Leona Schillera

Dzisiejsze wydanie teatrologii.pl jest jednocześnie zamknięciem mijającego właśnie roku, ale także otwarciem nowego, w którym teatr zapewne będzie się zmieniał, choć na razie nie da się określić w jakim kierunku. Co do teatrologii.pl to nie zamierzamy się za bardzo zmieniać, ale bardzo byśmy chcieli się rozwijać i intensywnie nad tym pracujemy.

Kończący się rok był Rokiem Różewiczowskim. Dlatego ostatni numer teatrologii.pl w tym roku jest rodzajem hommage poświęconego Tadeuszowi Różewiczowi. Przygotowaliśmy bowiem nowe wydanie bloku dramaturgicznego, którego osią jest sztuka Urodziny Jarosława Jakubowskiego. Ten utwór dramatopisarza z Koronowa łączy się w bardzo istotny sposób z Tadeuszem Różewiczem. Dramaturgów łączy także rok 1974. W jaki sposób? Po odpowiedź, jak również ciekawe rozważania o Urodzinach, odsyłamy do tekstu Rafała Węgrzyniaka o Różewiczowskim tytule Klatka 2021. Blok dramaturgiczny zawiera też, jak zawsze, rozmowę z Autorem sztuki, którą przeprowadziła Jolanta Hinc-Mackiewicz. Ona także wyreżyserowała czytanie performatywne Urodzin, do którego obejrzenia w formacie wideo gorąco zachęcamy.

Tak też się złożyło, że Jarosław Jakubowski jest autorem ostatniego felietonu w tym roku. W tekście tym, zatytułowanym Samokrytyka noworoczna, pisze: „W reformę teatru publicznego nie wierzę tak samo głęboko, jak głęboko wierzę w samą potrzebę teatru”. I ta potrzeba teatru, jedyna idea niezmiennie trwała i nieprzemijająca, będzie też w 2022 roku na pewno aktualna.

A w Nowym Roku 2022 naszym Współpracownikom i Czytelnikom życzymy wielu ważnych i ciekawych premier oraz wszelkiej pomyślności. Chcemy też szczególnie serdecznie podziękować Agencji Pollyart® | Toruń Bydgoszcz, która przygotowała dwa lata temu naszą stronę i już drugi rok z rzędu w prezencie zmienia nam layout na świąteczny.

jhs, mk, rw.