Magdalena Mikrut-Majeranek / MAŁY KSIĄŻĘ ZAWITAŁ DO ZABRZA

Mały Książę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, reżyseria Cezary Domagała, Teatr Nowy w Zabrzu.

Mały Książę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego to poetycka, wzruszająca i pełna metaforyki opowieść o poszukiwaniu przyjaźni i spotkaniu dziecka z dorosłym, łączących ich relacjach i barierach komunikacyjnych. Klasyka światowej literatury, czytana przez kilka pokoleń, po 29 latach ponownie trafiła na teatralny afisz zabrzańskiej sceny.

Mały Książę w reżyserii Cezarego Domagały to wierna adaptacja kultowej powiastki filozoficznej Antoine’a de Saint-Exupéry’ego, francuskiego lotnika, pisarza i poety. Reżyser ten ma na swoim koncie już kilkanaście wystawień tego tytułu zaprezentowanych na różnych polskich scenach. Domagała słynie z realizowania musicali powstałych na bazie klasycznych dzieł literackich przeznaczonych dla młodego widza. Obok Małego Księcia adaptował też m.in. Króla Maciusia I, Pinokia czy Tajemniczy ogród, a jego spektakle nagradzane były m.in. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Teatrów dla Dzieci i Młodzieży. W Zabrzu postawił na klasykę – w formie, treści i estetyce. Nie uwspółcześnia, nie udziwnia. Tu liczy się przekaz.

Realizatorzy czarują obrazem i słowem, bowiem wrażenie robi zarówno wysmakowana scenografia (przedstawia planetę B – 612, z której pochodzi główny bohater), przepiękne kostiumy, jak i gra aktorska oraz talent wokalny najmłodszych aktorów. Za sprawą scenografki Natalii Kołodziej razem z Małym Księciem odbywamy podróż po różnych planetach. Ona jest też autorką kostiumów. W przypadku stroju głównego bohatera również zdecydowała się na klasykę, bowiem wierny jest on grafikom umieszczonym w opublikowanej w 1943 roku powiastce de Saint-Exupéry’ego. Pozostałe kostiumy – pełne przepychu, intrygujące – zapadają w pamięć. Z pewnością przypadną do gustu młodym widzom. Na szczególną uwagę zasługuje kostium Róży (Anna Konieczna).

Musical uatrakcyjniają wpadające w ucho piosenki autorstwa Cezarego Domagały i Tomasza Bajerskiego. Głos oddano najmłodszym aktorom, których wyłoniono w castingu. W tytułową rolę gwiezdnego podróżnika wcieliło się aż trzech młodych adeptów sztuki teatralnej (Artur Bałys, Adam Górzyński i Jan Hirsz). Podczas premierowego pokazu można było zobaczyć wszystkich, a każdy z nich doskonale odnalazł się w swojej roli. Wielkie brawa dla nich! Świetny jest też Król kreowany przez Grzegorza Cinkowskiego.

W powieści narratorem jest pilot, który w wyniku awarii silnika samolotu zmuszony był do wylądowania na środku bezkresnej Sahary. W spektaklu jest podobnie, lecz Pilot (Andrzej Kroczyński) zamienia się także w Skrybę, który spisuje na maszynie historię spotkania z wyjątkowym chłopcem. Ten prosi o namalowania baranka, po czym opowiada o swojej podroży, podczas której odwiedził planetę Próżnego (Robert Lubawy), Pijaka (Maciej Kaczor), Bankiera (Joanna Pawińska-Romaniak), Latarnika (Robert Lubawy) i Geografa (Marian Wiśniewski) zanim przybył na Ziemię. Tu z kolei spotkał Żmiję (Renata Spinek), Lisa (Maciej Kaczor), Kupca i Zwrotniczego, zanim natknął się na Pilota. Do spotkania dochodzi w pustynnym terenie.

Czy wydarzyło się ono naprawdę, czy tylko mu się to przyśniło? Wątek realistyczny przeplata się tutaj z baśniowym i psychologicznym. Postać Pilota-Skryby przypomina, że de Saint-Exupéry sam był lotnikiem i chętnie czerpał z własnego doświadczenia, wplatając lotnicze historie do swoich opowieści. Co ciekawe, w 1935 roku, kiedy starał się pobić rekord przelotu na trasie Paryż – Sajgon, rozbił samolot na Pustyni Libijskiej.

Zabrzański Mały Książę to propozycja familijna, atrakcyjna wizualnie i wokalnie, a co najważniejsze – z przesłaniem. Kiedy kurtyna opada, w pamięci pozostają znamienne słowa „Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

Mały Książę Autor: Antoine de Saint-Exupéry; reżyseria: Cezary Domagała; kompozytor: Tomasz Bajerski; choreografia: Marta Domagała-Witkowska; scenografia i kostiumy: Natalia Kołodziej. Obsada: Anna Konieczna, Joanna Pawińska-Romaniak, Renata Spinek, Marian Wiśniewski, Andrzej Kroczyński, Grzegorz Cinkowski, Robert Lubawy, Maciej Kaczor oraz Artur Bałys, Adam Górzyński i Jan Hirsz. Teatr Nowy w Zabrzu, premiera 17 lutego 2024 roku.